10/Mar/24 19:29 March 10, 2024

gadamopoulos

10/Mar/24 19:29

IbakaSerge-Bayern

Η Μπάγερν, έπειτα από 14 διαδοχικές νίκες, ηττήθηκε στο Μόναχο από τη Βέχτα και έπεσε από την κορυφή στη Γερμανία. Νίκη της Μονακό στην έδρα της Γκραβελίν και απομακρύνθηκε κι άλλο από τη Βιλερμπάν, που έχασε από τη Σαλόν.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η εντυπωσιακή πορεία της Μπάγερν στο γερμανικό πρωτάθλημα βρήκε έπειτα από καιρό… «λακκούβα». Η ομάδα του Μονάχου υποδέχθηκε την Κυριακή (10/3) τη Βέχτα μετρώντας 14 διαδοχικές νίκες, όμως το σερί της έλαβε τέλος.

Οι παίκτες του κόουτς Πάμπλο Λάσο «κατέρρευσαν» στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκαν στην παράταση με 90-88 (κ.α. 80-80), για την 4η φετινή ήττα τους (18-4). Οι γηπεδούχοι έπεσαν από την κορυφή, στην οποία παρέμεινε η Τσέμνιτζ (19-4), καθώς η Βέχτα, με εξαιρετική πολυφωνία (Φλάνιγκαν 17π., Φέρνερ, Σβίγκερ από 15π., Αμίνου, Αριγκουζόχ από 10π.), πέτυχε ένα εντυπωσιακό 22-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για τη Μπάγερν, οι 18π. (4/7τριπ.) του Έντουαρντς και οι 15π. που είχαν οι Μπολμάρο και Φρανσίσκο δεν έφταναν για να αποτρέψουν την έκπληξη από τους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στην 5η θέση με ρεκόρ 15-8.