Ολυμπιακός Blog: Από το ζενίθ στο ναδίρ ένα δεκάλεπτο δρόμος

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τον “χορό” των φετινών ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ το οποίο “‘έπεσε” μετά από 10 σερί ματς και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο.

Η περιρρέουσα ατμόσφαιρα πριν το ντέρμπι του Φαλήρου λόγω της εικόνας και της βαθμολογικής απεικόνισης των δύο ομάδων στην Ευρωλίγκα αναδείκνυε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Τελικά όμως στη πράξη ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε κατώτερος των προσδοκιών για τρία δεκάλεπτα και γνώρισε μία σκληρή ήττα από το +14 σε ένα ματς που είχε το “πρέπει” και την ανάγκη να αποδείξει πολλά σε φίλους και “εχθρούς”.

Ένα κακό τελευταίο δεκάλεπτο που όλα του πήγαν στραβά όσον αφορά τη ψυχολογία, του διαταράσσει την ηρεμία του, γιατί πάντα μία ήττα σε ένα ντέρμπι διαχειρίζεται διαφορετικά, ενώ παράλληλα αφήνει και ανοιχτή τη κουβέντα για το πλεονέκτημα έδρας το οποίο πιθανότατα θα κριθεί στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στο ΟΑΚΑ.

Η αφύπνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και ο “καταστροφικός” επίλογος

Ο Ολυμπιακός μπορεί στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης να δυσκολεύτηκε να “σπάσει” την άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού (33 πόντους με 3/11 τρίποντα) και να “θόλωσε” το μυαλό του, όμως στο δεύτερο μέρος μπήκε μία… άλλη ομάδα στο παρκέ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασαν όλες τις αρετές τους, κυκλοφορώντας εξαιρετικά τη μπάλα η οποία είχε συνήθως αποδέκτες τον απολαυστικό Μουσταφά Φαλ (17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) και τον “ζεστό” -όσο είχε ανάσες- Σάσα Βεζένκοφ (19 πόντους, 10 ριμπάουντ),ενώ και στην άμυνα ο Γάλλος έκανε τη διαφορά απέναντι σε κάθε αντίπαλο και σκέπαζε το καλάθι.

Μάλιστα σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το μοναδικό του ξέσπασμα στο ματς πιέζοντας δυναμικά τη μπάλα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Σε αυτό το χρονικό σημείο ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξαλείψει το +6 των πρασίνων (39-33) και να προηγηθεί με 59-45 δείχνοντας πως βρίσκεται αγκαλιά με τη νίκη κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές.

Αυτό βέβαια το δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό πραγματικά καλό των Πειραιωτών κόντρα στον Παναθηναϊκό, αφού στη τέταρτη περίοδο ότι έχτιζαν κυριολεκτικά το γκρέμισαν.

Έχοντας βρει νωρίτερα λύσεις στην άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη η οποία σταμάτησε να αποδίδει καρπούς, για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι “ερυθρόλευκοι” σταμάτησαν από τη πλευρά τους να ακουμπούν τη μπάλα στο post και επιχειρούσαν σε σημείο εμμονής από τα 6.75.

Αυτό επιθετικά είχε ως αποτέλεσμα τα 0/9 τρίποντα του Ολυμπιακού στη τέταρτη περίοδο, ενώ παράλληλα απέκτησε ψυχολογία ο Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνα.

Το “τριφύλλι” εκμεταλλεύτηκε την εκνευριστική αστοχία των αντιπάλων του και βρίσκοντας πόντους από τον Νέντοβιτς και από την Κασελάκη μέσα από τη ρακέτα “ροκάνισε” τη διαφορά, μετέφερε την πίεση στους γηπεδούχους και τους έφερε με την πλάτη στο τοίχο όταν κρίνονταν το ματς.

Στα τελευταία λεπτά η ψυχολογία είχε γύρει εντελώς στη πράσινη πλευρά και οι Πειραιώτες είχαν αρχίσει να δείχνουν και σημάδια κόπωσης λόγω του κλειστού rotation που δοκίμασε το προπονητικό τιμ. Οι Σλούκας, Ουόκαπ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ βρίσκονταν για πάρα πολλή ώρα στο παρκέ, έχοντας ουσιαστικά μοναδικές αλλαγές τους Ντόρσεϊ και Λιβιό.

Ο Ολυμπιακός πλέον ακόμα και αν έβρισκε κάποιες σκόρπιες λύσεις -και αυτές μέσα από το καλάθι- με 5/8 δίποντα, έβλεπε τους πράσινους να σκοράρουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο από μακριά (7/10 τρίποντα!) με τους Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Κασελάκη και Σαντ-Ρος να σφραγίζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι “ερυθρόλευκοι” με την εικόνα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τη διαχείριση πνευματικά και αγωνιστικά που έκαναν έχασαν ένα ματς που το είχαν στα χέρια τους και επιβαλλόταν να το πάρουν για πολλούς λόγους.

Η πίεση που έπρεπε να αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός, άλλωστε, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα φάνηκε από το γεγονός πως σε συνεχόμενες κατοχές χάθηκαν τέσσερα τρίποντα και τρεις βολές (2/5 Βεζένκοφ και Ουόκαπ) στοιχεία που επιβάρυναν ακόμα περισσότερο την εύθραυστη ψυχολογία των γηπεδούχων.

Η διαχείριση της ήττας είναι το “κλειδί” για να βρει την ηρεμία του

Ο Ολυμπιακός πήρε μία πικρή γεύση από την πρώτη εκ των πολλών αναμετρήσεων που τον περιμένουν φέτος με τον Παναθηναϊκό, κυρίως διότι διαχειρίστηκε λάθος το πως κύλησε το παιχνίδι.

Δεν είναι το πρώτο ματς που χάνεται μία μεγάλη διψήφια διαφορά, αφού κάτι παρόμοιο συνέβη και στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ, αλλά και στο ΣΕΦ με την Φενερμπαχτσέ.

Ο Ολυμπιακός κάηκε ήδη δυο φορές μέχρι στιγμής μη μπορώντας να διαχειριστεί ένα σημαντικό προβάδισμα, με την δεύτερη απέναντι στους πράσινους να του κοστίζει πολύ περισσότερο σε πολλά επίπεδα, από ό,τι συνέβη κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Πρέπει όλοι στην ομάδα να ψάξουν να βρουν τη λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως αντίστοιχα και στα black out στην τέταρτη περίοδο αγώνα, κάτι το οποίο η ομάδα βίωσε σκληρά και στα ματς της Αγίας Πετρούπολης και της Κωνσταντινούπολης. Μπορεί οι συνθήκες να ήταν διαφορετικές, αλλά όπως έχουμε αναφέρει ξανά από το blog υπάρχει ένα μοτίβο το οποίο επιβάλλεται να αλλάξει όσο πλησιάζουν τα πραγματικά κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν.

Το πιο σημαντικό βέβαια από όλα είναι πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες θα διαχειριστούν πνευματικά τα απόνερα που φέρνει μία τέτοια ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Αν απογοητευτούν και δεν αποβάλλουν αυτό το ματς από το σκέψη τους από το πρωί της Τρίτης το πρωί κιόλας, τότε θα τους κοστίσει και στη δύσκολη συνέχεια στην Ευρωλίγκα, αλλά και θα τους προσθέσει και ένα μεγάλο βάρος για το ματς του ΟΑΚΑ στις 23 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός πρέπει να μάθει από τα λάθη του και να το αποδείξει στη πράξη ότι δεν θα επαναληφθούν ή τουλάχιστον ότι θα ελαχιστοποιηθούν σε τέτοιο βαθμό που δεν θα προκαλούν σοβαρές αναταράξεις στο αγωνιστικό του πρόσωπο.

Όπως λένε το καλύτερο φάρμακο μετά από μία ήττα με σκληρό τρόπο σε ντέρμπι είναι οι νίκες. Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έχουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να αντιδράσουν σωστά και να πάρουν ματς όπως αυτά σε Μιλάνο, Καζάν και Βελιγράδι που θα τους κρατήσουν ψηλά στη κατάταξη της Ευρωλίγκα και θα τους χαλυβδώσουν, ώστε στο επόμενο ντέρμπι να αποδείξουν έμπρακτα ότι είναι καλύτερη ομάδα και δίκαια χαρακτηρίζονται φαβορί για τους εγχώριους τίτλους.

Υ.Γ. Του κόουτς Μπαρτζώκα με βάση το αποτέλεσμα δεν του βγήκε το rotation. Ίσως ο Παπανικολάου να μπορούσε να πάρει μερικές ανάσες και οι θετικοί στο πρώτο μέρος ΜακΚίσικ – Λαρεντζάκης να έβρισκαν λεπτά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως ο προπονητής του Ολυμπιακού σωστά έπραξε και πήγε στο τέλος με τα βασικά του “όπλα” στη περιφέρεια και όχι με αλχημείες.

Υ.Γ. 2) Σε μία ήττα όπως και σε μία νίκη δεν ευθύνεται ποτέ ένας, αλλά το σύνολο. Αυτό επίσης είναι ένα μάθημα όχι για την ομάδα, αλλά κυρίως για το κόσμο.

Υ.Γ. 3) Ο Ολυμπιακός μετά το Μιλάνο (26/11) έχει μπροστά του τέσσερα ματς (Βελιγράδι, Καζάν, Μπάγερν – Βιλερμπάν ΣΕΦ) που είναι στα μέτρα του και θα αγωνιστεί σαν φαβορί. Ένα 4/4 θα άλλαζε τη ψυχολογία και θα ήταν καθοριστικό στη συνέχεια της Ευρωλίγκας που προέχει από τις εγχώριες διοργανώσεις αυτή τη στιγμή.

Υ.Γ. 4) Αν οι Πειραιώτες στο τέλος της σεζόν πετύχουν τους στόχους τους σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα κανείς δεν θα θυμάται τις ήττες σε ντέρμπι στη κανονική περίοδο. Αυτά τα ματς λειτουργούν κυρίως ψυχολογικά και πολύ λιγότερα βαθμολογικά ειδικά στο Πρωτάθλημα.

Μπαρτζώκας: “Η παραφιλολογία για σούπερ φαβορί μάς δημιούργησε πίεση”

Eurohoops Show: Vol. 9: Ντέρμπι “αιωνίων” edition – LIVE από το ΣΕΦ

Μουσταφα Φαλ: Ο “Πύργος” που δεν έφερε την… άνοιξη στον Ολυμπιακό (video)

Παναθηναϊκός: Έσπασε το ΑΗΤΤΗΤΟ του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ! (videos)