Μπαρτζώκας: “Η παραφιλολογία για σούπερ φαβορί μάς δημιούργησε πίεση”

2021-11-22T21:01:24+00:00 2021-11-22T21:32:18+00:00.

22/Nov/21 21:01

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (76-81), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αναφέρεται στα όσα έγιναν στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία τεράστια νίκη με 76-81 κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +14, αλλά οι ”πράσινοι” έσβησαν” την διαφορά αυτή με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο όλα πήγαν στραβά, σύμφωνα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη, η εξέλιξη του ματς στο τέλος δεν ήταν απρόσμενη, αλλά έγιναν πολλά για να χάσουμε ένα ματς που δείχναμε να ελέγχουμε, είχαμε ευκαιρίες να το τελειώσουμε, προσαρμοστήκαμε στη ζώνη τους, αλλά είχαμε 0/9 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανοιχτά σουτ, ενώ χάσαμε και 4 βολές. Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτοπεποίθηση, αφού δεν ξεφύγαμε και έβαλε μερικά πολύ δύσκολα σουτ, δυστυχώς όλη αυτή η παραφιλολογία των σούπερ φαβορί και το ότι δεν τελειώσαμε το ματς στην μεγάλη διαφορά, μάς δημιούργησε πίεση, κάναμε λάθος επιλογές και ακόμα και οι καλές, δεν ήταν εύστοχες. Είναι ένα ματς του Νοεμβρίου, προχωράμε, μας στεναχωρεί, θα έχουμε την ευκαιρία να διορθώσουμε το αποτέλεσμα μέσα στη σεζόν.

Θα πρέπει να έχουμε 4/27 σουτ, δεν είναι φυσιολογικό, αν και κάθε ματς είναι διαφορετικό. Είμαστε καλή ομάδα, σήμερα όλα έγιναν εναντίον μας, δεν θα μας επηρεάσει, είμαστε καλή ομάδα και το δείξαμε, δεν ανταποκριθήκαμε στις προσδοκίες όλων και μας στεναχωρεί, αλλά οι ομάδες δυναμώνουν μέσα από τέτοιες ήττες, πρέπει να μάθουμε και να γίνουμε καλύτεροι μέσα από αυτό. Και θα γίνουμε.

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε ζώνη σε όλο το ματς και αυτό ο τρόπος σού δίνει αρκετά ανοιχτά σουτ, αλλά χωρίς ρυθμό. Αν δείτε τους καλούς σουτέρ μας, όταν η διαφορά έπεσε, είναι περίεργο αλλά αλήθεια, βάλαμε πίεση. Ότι πρέπει να κερδίσουμε. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Χάσαμε βολές, τρίπον τα από γωνίες και ταυτόχρονα τα σουτ του Παναθηναϊκού, τα είδατε, από μακριά με άμυνα, που επιβαρύνουν την ψυχολογία της ομάδας, θα μπορούσαν να γίνουν άλλα πράγματα, αλλά στο τέλος έγιναν όλα κόντρα σε εμάς και χάσαμε.

Όταν χάνεις, θα μπορούσαν να γίνουν αλλιώς τα πράγματα με το ροτέισον ή τα τάιμ άουτ. Δεν έχω να πω κάτι, είναι υποθετική ερώτηση θα αναλύσουμε το ματς, αλλά αν ο προπονητής φταίει πάντα για τις ήττες, ΟΚ φταίω εγώ.

Δεν θέλω να ξεχωρίσω παίκτες και να έχουν το ‘στίγμα’, μετά υπάρχουν πολλά μπασκετικά πράγματα που μπορείς να δεις γιατί χάσαμε και πολλά πνευματικής προσέγγισης ή και τύχης. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κόντρα σε όλα. Η ήττα μάς πονάει όλους, όμως θα παίξουμε πολλές με τον Παναθηναϊκό, θα εμφανιστούμε καλύτεροι την επόμενη φορά”

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Νέντο παιχτάρα, διπλό η τριφυλλάρα! (videos)

Παναθηναϊκός: Έσπασε το ΑΗΤΤΗΤΟ του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ! (videos)

Σαντ-Ρος στο Eurohoops Show: “Ο Αλβέρτης μας μίλησε πριν το ματς για την σημασία ενός ντέρμπι” (video)

Παναθηναϊκός: Το ΤΡΟΜΕΡΟ 4ο δεκάλεπτο της ανατροπής στο ΣΕΦ με το show του Νέντοβιτς! (videos)

Δεν έχει αντίπαλο ο υγιής Νέντοβιτς, το απέδειξε και στο ΣΕΦ (videos)

Πρίφτης: “Παίξαμε με το DNA μιας μεγάλης ομάδας, όπως είναι ο Παναθηναϊκός”

Αστυνομία: Καταγγέλλει επίθεση στην φυσούνα του ΣΕΦ (photo)