Το Ψυχικό στην Stoiximan Basket League με ΘΡΙΑΜΒΟ επί του Τρίτωνα

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Έγραψε ιστορία το Ψυχικό που από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Stoiximan Basket league!

Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Τρίτωνα στο τρίτο τελικό των Μπαράζ ανόδου και επικράτησε με το επιβλητικό 80-52, παίρνοντας την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Αθανασούλας με 17 ποντους και 4 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος, ενώ από 11 είχαν Πολυτάρχου και Μαλέλης, με τον Παπανικολάου να προσθέτει 10 με 13 ριμπάουντ.

Για τον Τρίτωνα ο Μανοΐλοβιτς με 17 ήταν ο κορυφαίος,

Το Ψυχικό μπήκε δυνατά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +14 (40-26). Ο Τρίτωνας με όπλο το τρίποντο επέστρεψε και μείωσε σε 42-32 (23’), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Ένα επιμέρους 22-2 στο υπόλοιπο δεκάλεπτο έστειλε το ματς στους 30 πόντους (64-34, 30’), με την τέταρτη περίοδο να είναι μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 80-52 και νίκη για το Ψυχικό.

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-26, 64-34, 80-52.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 11 (2), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 17 (4), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης9, Ιορδάνου 5 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3 (1), Μανοΐλοβιτς 17 (1), Θεοδώρου 4 (1), Αντωνάκης 2, Μάντζαρης 7 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Γκίκας, Δρίτσας, Μελισσαράτος 5 (1), Δημάκος 6.