ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Αυλαία άνοιξε το Πρωτάθλημα Εφήβων της Α’ ΕΣΚΑ, με τα φαβορί να διαφαίνονται από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Ο περσινός Πρωταθλητής Παναθηναϊκός επικράτησε στον Απόλλωνα με 66-39. Γιώργος Καλαϊντζάκης και Άλφης Πιλάβιος πραγματοποίησαν μεστή εμφάνιση στην ευρεία νίκη των “πρασίνων”.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και το Περιστέρι, που επιβλήθηκε της νεοφώτιστης Τριπλής Κορώνας με 65-38. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο, μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάκη Παναγάκη ξέφυγαν στο σκορ. Τα αδέρφια Χουγκάζ, ο Στάθης και ο Φωτόπουλος ήταν οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων.

Εύκολο ξεκίνημα είχε το Μαρούσι, που επιβλήθηκε στην Αγία Παρασκευή της ΚΑΠ με 80-45. Θετική αρχή και για την ΑΕΝΚ, η οποία νίκησε την, επίσης, νεοφώτιστη Δάφνη Δαφνίου με 70-52. Δημητριάδης, Σπαχία και Παπαβασιλείου άφησαν θετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο της ομάδας της Κηφισιάς.

“Σκούρα” τα βρήκε η δυναμωμένη ομάδα του Δούκα στο Κλειστό της Πυρκάλ. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου μπορεί να πήραν προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, ωστόσο, ο Αμύντας έφτασε στο -2 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αν και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά μετά το ημίχρονο, η κακή τους επιθετικά εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του Σάντρο Μουμούρη. Στα τελευταία 25” και ενώ το σκορ ήταν 51-53 ο Λιγνός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στα αμέσως επόμενα δευτερόλεπτα ο Δουβλής έκανε το 1/2 από τη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Παρασκευόπουλος και Τσουργιάννης ήταν οι πρώτοι σκόρερ από Αμύντα και Δούκα, αντίστοιχα.

Δυναμικά επέστρεψε στην Α’ Κατηγορία η ΑΕΚ. Η “βασίλισσα” επιβλήθηκε των Μελισσίων με 71-65 σε ένα αμφίρροπο ματς. Καλύτερος παίκτης για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν ο Μάνος Χατζηδάκης με 19 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Θάνος Γράψας, με 29 πόντους.