ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής

2016-09-15T15:35:24+00:00 2016-09-15T15:35:24+00:00.

15/Sep/16 15:35

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ ξεκίνησαν με το δεξί, ενώ και ο Δούκας πήρε τη νίκη σε ένα αμφίρροπο ματς στο Κλειστό της Πυρκάλ

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Αυλαία άνοιξε το Πρωτάθλημα Εφήβων της Α’ ΕΣΚΑ, με τα φαβορί να διαφαίνονται από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Ο περσινός Πρωταθλητής Παναθηναϊκός επικράτησε στον Απόλλωνα με 66-39. Γιώργος Καλαϊντζάκης και Άλφης Πιλάβιος πραγματοποίησαν μεστή εμφάνιση στην ευρεία νίκη των “πρασίνων”.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και το Περιστέρι, που επιβλήθηκε της νεοφώτιστης Τριπλής Κορώνας με 65-38. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο, μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάκη Παναγάκη ξέφυγαν στο σκορ. Τα αδέρφια Χουγκάζ, ο Στάθης και ο Φωτόπουλος ήταν οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων.

peristeri_efivoi

Εύκολο ξεκίνημα είχε το Μαρούσι, που επιβλήθηκε στην Αγία Παρασκευή της ΚΑΠ με 80-45. Θετική αρχή και για την ΑΕΝΚ, η οποία νίκησε την, επίσης, νεοφώτιστη Δάφνη Δαφνίου με 70-52. Δημητριάδης, Σπαχία και Παπαβασιλείου άφησαν θετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο της ομάδας της Κηφισιάς.

“Σκούρα” τα βρήκε η δυναμωμένη ομάδα του Δούκα στο Κλειστό της Πυρκάλ. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου μπορεί να πήραν προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, ωστόσο, ο Αμύντας έφτασε στο -2 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αν και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά μετά το ημίχρονο, η κακή τους επιθετικά εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του Σάντρο Μουμούρη. Στα τελευταία 25” και ενώ το σκορ ήταν 51-53 ο Λιγνός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στα αμέσως επόμενα δευτερόλεπτα ο Δουβλής έκανε το 1/2 από τη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Παρασκευόπουλος και Τσουργιάννης ήταν οι πρώτοι σκόρερ από Αμύντα και Δούκα, αντίστοιχα.

Δυναμικά επέστρεψε στην Α’ Κατηγορία η ΑΕΚ. Η “βασίλισσα” επιβλήθηκε των Μελισσίων με 71-65 σε ένα αμφίρροπο ματς. Καλύτερος παίκτης για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν ο Μάνος Χατζηδάκης με 19 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Θάνος Γράψας, με 29 πόντους.