Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Με… το στέμμα της η Γερμανία, έλαμψε ο Πρέπελιτς, “ηχηρό” διπλό η Λετονία!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ήταν για πολλούς ο αδικημένος του περασμένου καλοκαιριού, καθώς δεν χώρεσε στη 12άδα της μετέπειτα παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γερμανίας. Ο κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ, πάντως, είχε τονίσει από τη Μανίλα ότι ο Όσκαρ Ντα Σίλβα θα έχει τις ευκαιρίες του και ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα την άρπαξε αμέσως.

Ο Ντα Σίλβα σκόραρε 19π., με 9/12διπ., 7ριμπ, και 4ασ. σε 31΄ και ήταν ο κύριος λόγος που οι Γερμανοί επικράτησαν το βράδυ της Πέμπτης (22/2) του Μαυροβουνίου με 85-61, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025, στο Λούντβιγκσμπουργκ. Στο πρώτο ματς μετά τον θρίαμβό τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στον Δ΄ όμιλο, χάρη σε εντυπωσιακή εκκίνηση και φινάλε στο παιχνίδι.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 28-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά το 20-11 των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, με κορυφαίο τον γκαρντ της Μάλαγα και πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι (16π.), είχε ένα 27-11 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να φτάσει στη νίκη, με τον Ολίντε να προσθέτει 13 πόντους.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Σουηδία (Παντζάρ 16π.) επικράτησε εντός έδρας της Βουλγαρίας με 84-70, παρά τους 21π. (7/11διπ., 1/5τριπ.) του γκαρντ της Μπασκόνια, Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ για τους φιλοξενούμενους.

Page: 1 2 3 4