Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Με… το στέμμα της η Γερμανία, έλαμψε ο Πρέπελιτς, “ηχηρό” διπλό η Λετονία!

22/Feb/24 22:31 February 22, 2024

gadamopoulos

22/Feb/24 22:31

oscar-da-silva-germany-montenegro-5

Αυλαία στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, με νίκη της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, επιβλητική εμφάνιση της Σλοβενίας και τη μεγάλη νίκη της Λετονίας στην Ισπανία! Αποτελέσματα και το πρόγραμμα της συνέχειας.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ήταν για πολλούς ο αδικημένος του περασμένου καλοκαιριού, καθώς δεν χώρεσε στη 12άδα της μετέπειτα παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γερμανίας. Ο κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ, πάντως, είχε τονίσει από τη Μανίλα ότι ο Όσκαρ Ντα Σίλβα θα έχει τις ευκαιρίες του και ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα την άρπαξε αμέσως.

Ο Ντα Σίλβα σκόραρε 19π., με 9/12διπ., 7ριμπ, και 4ασ. σε 31΄ και ήταν ο κύριος λόγος που οι Γερμανοί επικράτησαν το βράδυ της Πέμπτης (22/2) του Μαυροβουνίου με 85-61, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025, στο Λούντβιγκσμπουργκ. Στο πρώτο ματς μετά τον θρίαμβό τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στον Δ΄ όμιλο, χάρη σε εντυπωσιακή εκκίνηση και φινάλε στο παιχνίδι.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 28-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά το 20-11 των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, με κορυφαίο τον γκαρντ της Μάλαγα και πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι (16π.), είχε ένα 27-11 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να φτάσει στη νίκη, με τον Ολίντε να προσθέτει 13 πόντους.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Σουηδία (Παντζάρ 16π.) επικράτησε εντός έδρας της Βουλγαρίας με 84-70, παρά τους 21π. (7/11διπ., 1/5τριπ.) του γκαρντ της Μπασκόνια, Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ για τους φιλοξενούμενους.