EuroCup: Προβάδισμα πρόκρισης για Βιλερμπάν-Βαλένθια, τεράστια ανατροπή η Μάλαγα!

Τεράστια ανατροπή στο Βερολίνο η Μάλαγα!

Απίθανη νίκη της Ουνικάχα Μάλαγα στο Βερολίνο. Η ισπανική ομάδα έχανε στο ημίχρονο με 19 πόντους (58-39), όμως δεν τα παράτησε και με καλάθι του Ματίας Λεσόρτ σχεδόν στην εκπνοή, πήρε τη νίκη και μαζί και το προβάδισμα για την πρόκριση με 91-90!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λεσόρτ, που σε 23:14 είχε 18 πόντους (6/6 δίποντα, 6/7 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκς. Ο Μπράιαν Ρόμπερτς είχε 9 πόντους, όπως και ο Κάιλ Ουίλτζερ. Για την Άλμπα, ξεχώρισε ο Μάρτιν Χέρμασον με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

”Καθάρισε” στο τέλος η Βαλένθια, ματσάρα στη Γαλλία

Υπόθεση 20′ ήταν για τη Βαλένθια η νίκη επί της Ρίτας. Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν με 75-64 τους Λιθουανούς.  Εξαιρετικός για τους νικητές ο Ματ Τόμας με 15 πόντους.

Στη Γαλλία, η Βιλερμπάν έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, κερδίζοντας με 79-75 την μαχητική Ανδόρα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως η τρίτη περίοδος (30-18) ήταν το ”κλειδί” για την ομάδα της Βιλερμπάν. Κορυφαίος των νικητών ο Τσαρλς Καούντι με 21 πόντους, την ώρα που ο πρώην ”πράσινος” Έι Τζέι Σλότερ είχε 15!

Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ανώτερη και πήρε το ντέρμπι της Ρωσίας απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν με σκορ 86-66!