EuroCup: Προβάδισμα πρόκρισης για Βιλερμπάν-Βαλένθια, τεράστια ανατροπή η Μάλαγα!

2019-03-05T22:35:53+00:00 2019-03-05T22:37:27+00:00.

05/Mar/19 22:35

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τα προημιτελικά του EuroCup, με τη Μάλαγα να κάνει τρομερή ανατροπή στο Βερολίνο, την ώρα που Βαλένθια και Βιλερμπάν προστάτεψαν τις έδρες τους. Όλα τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα.

Τεράστια ανατροπή στο Βερολίνο η Μάλαγα!

Απίθανη νίκη της Ουνικάχα Μάλαγα στο Βερολίνο. Η ισπανική ομάδα έχανε στο ημίχρονο με 19 πόντους (58-39), όμως δεν τα παράτησε και με καλάθι του Ματίας Λεσόρτ σχεδόν στην εκπνοή, πήρε τη νίκη και μαζί και το προβάδισμα για την πρόκριση με 91-90!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λεσόρτ, που σε 23:14 είχε 18 πόντους (6/6 δίποντα, 6/7 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκς. Ο Μπράιαν Ρόμπερτς είχε 9 πόντους, όπως και ο Κάιλ Ουίλτζερ. Για την Άλμπα, ξεχώρισε ο Μάρτιν Χέρμασον με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

”Καθάρισε” στο τέλος η Βαλένθια, ματσάρα στη Γαλλία

Υπόθεση 20′ ήταν για τη Βαλένθια η νίκη επί της Ρίτας. Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν με 75-64 τους Λιθουανούς.  Εξαιρετικός για τους νικητές ο Ματ Τόμας με 15 πόντους.

Στη Γαλλία, η Βιλερμπάν έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, κερδίζοντας με 79-75 την μαχητική Ανδόρα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως η τρίτη περίοδος (30-18) ήταν το ”κλειδί” για την ομάδα της Βιλερμπάν. Κορυφαίος των νικητών ο Τσαρλς Καούντι με 21 πόντους, την ώρα που ο πρώην ”πράσινος” Έι Τζέι Σλότερ είχε 15!

Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ανώτερη και πήρε το ντέρμπι της Ρωσίας απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν με σκορ 86-66!