Ζενίτ – Ολυμπιακός 91-87: Σπανούλη… αυτοί δεν είναι αντάξιοί σου! (videos)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Η Αγία Πετρούπολη δεν αποδείχθηκε φιλόξενη για τον Ολυμπιακό, με την Ζενίτ να παίρνει τη νίκη για δεύτερη φορά απέναντι στους Πειραιώτες με 91-87 (πρώτη φορά στην ιστορία της κερδίζει μέσα-έξω μια ομάδα η Ζενίτ) και τον έριξε ακόμα πιο χαμηλά.

Πέραν του Σπανούλη ο οποίος έκανε συγκινητική προσπάθεια, κάνοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του, μόνο οι Πρίντεζης και Παπανικολάου στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, με τους Αμερικανούς να είναι σε απελπιστικά κακή κατάσταση και να μην δίνουν καμία απολύτως βοήθεια.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός στην άμυνα, σχεδόν… αδιάφορος στη μάχη των ριμπάουντ και γενικά έδειξε μια εικόνα που δεν συνάδει με το όνομά του και δείχνει πως το ρόστερ έχει πολλά κενά.

Για την Ζενίτ, η οποία δεν είχε τον Πονίτκα στην διάθεσή της, οι Βορόνοφ και Αγιόν έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Καλό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με τους Μιλουτίνοφ – Βεζένκοφ να κάνουν σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι, πήραν τα ηνία και βρέθηκαν μπροστά με 16-23 (8’). Η Ζενίτ βρήκε επιπλέον πόλους στην επίθεση, πέραν του Αγιόν και κατάφερε να μειώσει (24-25, 9’), όμως ένα καλάθι του Πρίντεζη στην εκπνοή διαμόρφωσε το 24-27 του δεκαλέπτου.

Ανατροπή η Ζενίτ

Το αμυντικό πρόβλημα του Ολυμπιακού παρέμεινε, με την δεύτερη πεντάδα να μην βρίσκει λύσεις ούτε στην μια, ούτε στην άλλη άκρη του παρκέ. Οι Πειραιώτες έμειναν άποντοι για πάνω από 3 λεπτά και η Ζενίτ από την άλλη έτρεξε ένα σερί 10-0, με το σκορ να γίνεται 34-27 (13’). Η επιστροφή των Σπανούλη και Μιλουτίνοφ βοήθησε τον Ολυμπιακό να επιστρέψει και το σκορ έγινε 40-40 (18’). Παρόλα αυτά οι κακές επιλογές των Πειραιωτών στην επίθεση έδωσαν στην Ζενίτ την ευκαιρία να προηγηθούν και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-43.

Στο ίδιο έργο θεατές…

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με εκείνο του δευτέρου. Οι Πειραιώτες και πάλι έμειναν χωρίς σκορ για 3’ λεπτά και η Ζενίτ έφτασε ξανά στο +5, όμως 5 μαζεμένοι πόντοι του Σπανούλη έκαναν το 51-48 (26’). Η Ζενίτ χτύπησε χαμηλά με τον Τόμας και ανέβασε ξανά το προβάδισμά της, ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να… χάνει το μυαλό του, με την διαφορά να φτάνει στους 11 (64-53, 27’), όμως ο Πανανικολάου έδωσε ανάσα στην ομάδα του με 5 σερί πόντους (64-58, 29’). Τελικά με ένα καλάθι του Ζούμπκοφ η περίοδος έκλεισε στο 66-58.

Τραγικά μόνοι Σπανούλης και Πρίντεζης, νικήτρια η Ζενίτ

Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ μόνο με τον Πρίντεζη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Ζενίτ να πιέζει στην άμυνα και να κλέβει μπάλες, φτάνοντας στο +11 (73-62, 33’). Ο Πρι συνέχισε να δίνει λύσεις, ο Σπανούλης και Παπανικολάου ευστόχησαν στις βολές και ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4 (76-72, 36’), ενώ με τον αρχηγό του να βγαίνει μπροστά, έφτασε και στο -2 με 76-74 (36’). Η απάντηση της Ζενίτ ήταν ένα σερί 8-0, δείχνοντας πως θέλει να τελειώσει την υπόθεση νίκη (84-74, 38’)! Σπανούλης και Πρίντεζης κράτησαν ζωντανό τον Ολυμπιακό, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του αρχηγού έκανε το σκορ 86-83 (39’), όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Ζενίτ νικήτρια με 91-87.

Παίκτης κλειδί: Θα ξεκινήσουμε από τους ηττημένους, καθώς δεν γίνεται να μην σταθούμε στους 31 πόντους του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μαζί με τον Πρίντεζη (20) και Παπανικολάου (20) ήταν οι μόνοι που έδειξαν το απαραίτητο πάθος στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ τροφοδοτήθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Για τους νικητές ο Βορόνοφ είχε 21 πόντους και ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 15.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 5 σκόρερ, οι Αμερικανοί ήταν απαράδεκτοι, ενώ από την άλλη η Ζενίτ ξεκίνησε καταπληκτικά 2ο, 3ο και 4ο δεκάλεπτο, αναγκάζοντας τους Πειραιώτες να κυνηγούν στο σκορ σταθερά.

Δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87

Διαιτητές: Λαμόνικα, Πέρεζ, Μπαουμάνις.