Ερ. Αστέρας – Εφές 78-85: Και πώς να χάσει την πρωτιά! (videos)

Μόνη με διαφορά παραμένει η Εφές, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να περνάει από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 85-78 και να φτάνει στο 19-3!

Από την άλλη ο Ερυθρός έπεσε στο 9-13, φτάνοντας τις 4 σερί ήττες.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Από νωρίς… αφεντικό η Εφές!

Η Εφές ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 0-11 έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις σου. Ο Ερυθρός αντέδρασε και μείωσε σε 9-13 (6’). Η απάντηση της Εφές ήταν άμεση, με την τουρκική ομάδα να ξεφεύγει εκ νέου και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 16-24.

Λάρκιν, Σίνγκλετον και +20

Λάρκιν και Σϊνγκλετον έκαναν… ό,τι ήθελαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Το σκορ εκτοξεύτηκε, με την Εφές να μοιάζει μόνη της στο παρκέ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-51.

Η διαφορά παρέμενε κοντά στους 20 πόντους σε όλη σχεδόν την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα (49-69, 28’). Σε αυτό το σημείο ο Στίματς βρήκε σκορ από κοντά και ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-72.

Ξύπνησε… αργά ο Πάντερ

Ο Πάντερ, ο οποίος ήταν… τραγικός για τρια δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο βρήκε τον εαυτό του και ο Ερυθρός μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Η Εφές έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 5 λεπτά, κάτι το οποίοι οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας ακόμα και στο -6 (76-82, 39΄). Παρόαλα αυτά, η ομάδα του Σάκοτα πήρε λάθος επιλογές στη συνέχεια, η Εφές ήταν ψύχραιμη και έτσι το τέλος του αγώνα την βρήκε νικήτρια με 78-85.

Δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85.

Παίκτης κλειδί: Ο Λάρκιν για ακόμα μια φορά ήταν απολαυστικός με 24 πόντους, ενώ σπουδαία ήταν και η συνεισφορά του Σίνγκλετον με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε: Η Εφές έδειξε χαρακτήρα όταν επέστρεψε ο Ερυθρός και ήταν στο τέλος ήταν ψύχραιμη, φτάνοντας έτσι στη νίκη, ενώ από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.