Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 76-77: Μίροτιτς εσύ σούπερ σταρ! (videos)

Η Μπαρτσελόνα έχανε στο 25′ με 16 πόντους, όμως βρήκε τον τρόπο και έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βαλένθια με 76-77, χάρη σε μία απίστευτη ενέργεια του Νίκολα Μίροτιτς στη τελευταία επίθεση και ένα επιμέρους 10-24 στη τελευταία περίοδο!

Μάλιστα, οι νικητές δεν είχαν προηγηθεί ΠΟΤΕ κατά τη διάρκεια του ματς, το έκαναν όμως τη καταλληλότερη στιγμή! Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασαν τις 4 σερί νίκες και συνολικά τις 17 σε 23 αγώνες, με τις ”Νυχτερίδες” να μένουν στο 11-12 και οριακά εντός της οκτάδας.

Για την 24η αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από τη Μπάγερν Μονάχου (7/2, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (7/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, με τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς-Φερνάντο Σαν Εμετέριο να κάνουν ”ζημιά” στην Μπαρτσελόνα. Ο Νίκολα Μίροτιτς έδωσε λύσεις και ήταν ο βασικός λόγος για το 21-18 της πρώτης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα είδε τον ηγέτη της να είναι σε μεγάλο βράδυ και με σερί 0-10 μείωσε σε 36-35, το ισχνό προβάδισμα όμως των 6 πόντων (43-37) ήταν αρκετό για τη Βαλένθια προκειμένου να πάει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά και με την απαραίτητη ψυχολογία για το δεύτερο μέρος.

Ντέρμπι μέχρι τέλους και… Μίροτιτς!

Η Βαλένθια φάνηκε να τελειώνει το ματς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε ακόμα και με 58-42 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με το 66-53 να έχει βάλει γερές βάσεις για μία μεγάλη νίκη των γηπεδούχων. Όμως, τα 10′ σε έναν αγώνα μπάσκετ είναι πολλά και η Μπαρτσελόνα θέλησε να το επιβεβαιώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Με εκκίνηση 2-11 στη τελευταία περίοδο και ανάλογη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 70-69, 4′ πριν το φινάλε και έβαλαν φωτιά στο ματς! Η Βαλένθια απάντησε με 5-3, με τη Μπαρτσελόνα να αστοχεί και να κάνει λάθος στις δύο κρίσιμες επιθέσεις και με το σκορ στο 75-72.

Ο Ντούμπλιεβιτς έχασε 2 βολές στο διάστημα αυτό και ο Άλεξ Αμπρίνες βρήκε το τρίποντο στο -44” για το 76-75. Εκεί, ”μίλησε” ο Μίροτιτς, ο οποίος με καλάθι-φάουλ μετά από μία υπέροχη προσπάθεια, έκανε το 76-77, αστόχησε στη βολή, αλλά η νίκη είχε έρθει!

Πού κρίθηκε: Στη τρομερή ενέργεια του Μίροτιτς στο τέλος για το 76-77!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν όλα τα λεφτά με 26 πόντους (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ κανείς άλλος συμπαίκτης του δεν ήταν ”διψήφιος”! 9 πόντους και 6 ασίστ μέτρησε ο Άνταμ Χάνγκα.

17 πόντους είχε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο και 14 με 13 ριμπάουντ ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77