Μπάγερν – Αρμάνι 79-81: Νίκη… θρίλερ στην παράταση με clutch Σιλντς (videos)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, η Αρμάνι πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν με 81-79, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντου του Σαβόν Σιλντς 7” πριν τη λήξη.

Η Μπάγερν έφτασε κοντά στη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως ο Σέρχι με δίποντο έκανε το 70-70, οδηγώντας το ματς στον έξτρα χρόνο, εκεί όπου οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στο τέλος.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με το σκορ να είναι 12-12 στο 6’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για καμία από τις δύο, όπως δείχνει και το 14-15 του δεκαλέπτου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τους παίκτες να βγάζουν νευρικότητα και να μην βρίσκουν εύκολα σκορ, ενώ καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Αρμάνι για πολύ λίγο βρέθηκε μπροστά με 27-32 στο 17’, όμως έμεινε άποντη μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 31-32.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και στην Τρίτη περίοδο, με την Αρμάνι να δτάνει για λίγο στο +5 ξανά (34-39) και την Μπάγερν να απαντάει άμεσα, με το ματς να γίνεται θρίλερ, όπως δείχνει το 55-54 του δεκαλέπτου. Από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με καμία ομάδα να μην μπορεί να το κρατήσει. Ο Λούτσιτς με τρίποντο έκανε το 70-68 στο 39’, όμως ο Σέρχι απάντησε και η κανονική διάρκεια τελείωσε στο 70-70.

Δύο γρήγορα καλάθια του Ντιλέινι έκανεν το σκορ 70-74, όμως η Μπάγερν, με τον Μπόλντγουϊν να κάνει σπουδαία εμφάνιση, επέστρεψε εκ νέου (77-79, 44’). Δυο βολές του Ουέιλερ-Μπαμπ έκαναν το σκορ 79-78, όμως η Αρμάνι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Σιλντς βρήκε τρίποντο μετά από ασίστ του Ντιλέινι για το 79-81, Μπόλντγουϊν και Λούτσιτς αστόχησαν από την άλλη και το τέλος του ματς βρήκε νικητές τους Ιταλούς με 79-81.

Πού κρίθηκε:

Το καλάθι του Ροντρίγκεθ που έκανε το 70-70 ήταν κομβικό για την πορεία του ματς, ενώ στο τέλος το μεγάλο τρίποντο του Σιλντς και η άμυνα σε Μπόλνγουϊν και Λούτσιτς έκαναν την διαφορά.