Βαλένθια: Σαρωτική στο Κάουνας, έβαλε τέλος στο αήττητο της Ζαλγκίρις! (videos)

Αν και έχανε με 8 στο ημίχρονο, η Βαλένθια βγήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος και με 82-95, πήρε μία μεγάλη νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Φοβερό το δίδυμο Ντούμπλιεβιτς-Κάλινιτς, έδωσε το σύνθημα στη τρίτη περίοδο ο Πρέπελιτς, την ώρα που ακόμα… σκοράρει τρίποντα ο Μαρίνκοβιτς! Προσπάθησε, αλλά δεν ήταν αρκετός ο απόλυτα εύστοχος Ρούμπιτ για τους ”πράσινους”.

Οι Λιθουανοί ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος και βρίσκονται στο 4-1, ενώ παράλληλα δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το καλύτερο ξεκίνημά τους στην Ευρωλίγκα, που είχαν την σεζόν 2012/13. Όσο για τους νικητές, μετρούν πλέον 3 νίκες και 1 ήττα, ενώ θυμίζουμε πως εκκρεμεί η αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής με την Ζενίτ στην Ισπανία.

Για την 6η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από την Βιλερμπάν (29/10, 19:00), ενώ η Βαλένθια ταξιδεύει στη Μόσχα για το ματς με τη ΤΣΣΚΑ (29/10, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ”Zalgirio Arena” ήταν και πάλι γεμάτη κατά το 1/3 της με 5.131 θεατές, κάτι που έδωσε μεγάλη ώθηση στην Ζαλγκίρις. Το ξεκίνημα εξαιρετικό με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-22, με τους γηπεδούχους να έχουν 3/6 δίποντα και 7/9 τρίποντα, με την τριπλέτα Γιοκουμπάιτις-Γκριγκόνις-Βαστούρια να έχει από 18 πόντους.

Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Νίκολα Κάλινιτς έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στη Βαλένθια, η οποία και μείωσε σε 32-28 στο 14′ από 32-24, ο Νάιτζελ Χέιζ όμως ανέβασε στροφές και μαζί με τον Όγκουστιν Ρούμπι πήγαν την Ζαλγκίρις στο +10 (43-33 στο 18′), με το 45-37 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο μέρος

Η έναρξη της τρίτης περιόδου είχε πρωταγωνίστρια την ισπανική ομάδα, η οποία είδε τον Βάνια Μαρίνκοβιτς να μπαίνει στην εξίσωση και με 4-14, προηγήθηκε με 49-51 στο 24′. Ο Σαμ Βαν Ρόσομ, ο Λουί Λαμπεϊρί και κυρίως ο Κλέμεν Πρέπελιτς έδωσαν βοήθειες και έτσι οι ”Νυχτερίδες” έμειναν σε θέση οδηγού, φτάνοντας και στο +10 (57-67), διαφορά που έφερε τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο.

Η Βαλένθια συνέχισε με πατημένο το γκάζι, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους 3-8 έφτασε στο 60-75 στο 34′, με τον Μαρίνκοβιτς να είναι ασταμάτητος με 4/7 τρίποντα και το σκορ να φτάνει στο 62-78. Κάπου εκεί, το ματς χάθηκε οριστικά για την Ζαλγκίρις, με τη Βαλένθια να είναι εμφανώς ανώτερη και στο φινάλε να φτάνει στη νίκη με 82-94.

Πού κρίθηκε: Το 12-3ο της τρίτης περιόδου έφερε την ολική ανατροπή για την Βαλένθια, η οποία βρήκε εύκολα σκορ και στην τέταρτη για να φτάσει στο +18.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός με 8 πόντους στη τρίτη περίοδο ο Κλέμεν Πρέπελιτς και συνολικά με 13 και 4 ασίστ, ενώ 16 με 5 ριμπάουντ είχε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, 14 ο Νίκολα Κάλινιτς και 12-5 ο Λουί Λαμπεϊρί. Την παράσταση όμως έκλεψε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 16 πόντους (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα)!

Τους 12 πόντους με 6/6 δίποντα έφτασε ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, τους 11 πόντους με 5 ριμπάουντ ο Νάιτζελ Χέιζ, ενώ 11 με 4 ριμπάουντ είχε ο Τζόφρι Λοβέρν και 12 ο Μάριους Γκριγκόνις. 9 (2/2 σουτ, 4/4 βολές) και 5 ασίστ είχε ο Λούκας Λεκαβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94

Ζαλγκίρις: Ουόκαπ 3, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 9, Χέιζ 11, Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8, Ρούμπιτ 12, Γιοκουμπάιτις 8, Βαστούρια 6, Γκριγκόνις 12, Λοβέρν 11

Βαλένθια: Μαρίνκοβιτς 16, Πρέπελιτς 13, Πραντίγια, Λαμπεϊρί 12, Βαν Ρόσομ 5, Τόμπεϊ 2, Κάλινιτς 14, Ντούμπλιεβιτς 16, Βίβες 7, Σαν Εμετέριο 3, Ουίλιαμς 6, Χέρμανσον