Μιλάνο – Ζενίτ 82-76: Πάντερ και Ντιλέινι “εκτέλεσαν” τον Πασκουάλ! (videos)

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής με φόντο το… πλεονέκτημα έδρας στα playoffs η Μιλάνο με το δίδυμο των Αμερικανών της (Ντιλέινι – Πάντερ) να βάζουν μεγάλα καλάθια στο τέλος κέρδισε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Αρμάνι Μιλάνο έχει 15-7 και στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει ρεκόρ 13-8 και δύο λιγότερα παιχνίδια (μέσα Παναθηναϊκός, Μιλάνο).

Το ματς

Από νωρίς μπροστά η Ζενίτ

Καλύτερη ήταν από την αρχή η Ζενίτ και προηγήθηκε με 12-6 (στο 5′), αλλά και με 18-12 (στο 8′) χάρη στην εξαιρετική της άμυνας, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με ένα σημαντικό +8 (24-16).

Μπορεί στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μιλάνο να βρήκε επιθετικό ρυθμό και να μείωσε αρχικά σε 32-27 (στο 14′), όμως άμεσα οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 6-2 αύξησαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους 9 (38-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-35.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με την Ζενίτ να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα “ασφαλείας” με 50-43 (στο 25′) χάρη και πάλι στην άμυνα της, ενώ το διατήρησε και στην συνέχεια (50-57 στο 28′) πριν οι Ιταλοί αντιδράσουν στην λήξη της τρίτης περιόδου και μειώσουν σε 59-56 με επιμέρους σκορ 6-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με δικό της επιμέρους σκορ 10-5 κατάφερε μετά από πάρα πολύ ώρα να περάσει μπροστά στο σκορ με 66-64 (στο 34′) και να κάνει τον αγώνα “θρίλερ”. 2′ λεπτά πριν το φινάλε όλα ήταν ανοιχτά με την Μιλάνο προηγούμενη με 75-71 χάρη σε τρίποντο του Πάντερ και με τον ίδιο παίκτη πάλι στο 1:16 να φέρνει την ομάδα του και πάλι στο +3 (77-73).

Ο Ντιλέινι “σφράγισε” την ιταλική νίκη στα 34′ με ένα ακόμα τρίποντο κάνοντας το 80-73 και στο τέλος η Ζενίτ παρότι προσπάθησε για την ανατροπή γνώρισε την ήττα με 82-76.

Που κρίθηκε: Στο 39′ η Ζενίτ μείωσε σε 75-73 όμως ένα σερί 5-0 δια χειρός Πάντερ και Ντιλέινι έκρινε το ματς αφού έφερε το σκορ υπέρ της Μιλάνο στο 80-73 στα 34′ πριν το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάντερ ήταν εξαιρετικός και καθοριστικός στο τέλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όπως και ο Ντιλέινι με 12 πόντους και 2 ασίστ. Επίσης για την Μιλάνο ξεχώρισαν ο Χάινς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σέρχι με 13 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-44, 56-59, 82-76.