Μιλάνο – Ζενίτ 82-76: Πάντερ και Ντιλέινι “εκτέλεσαν” τον Πασκουάλ! (videos)

2021-01-28T22:35:35+00:00 2021-01-28T23:19:21+00:00.

28/Jan/21 22:35

Η Μιλάνο αν και παρουσίασε προβληματικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε με την άμυνα της αλλά και με τους Πάντερ και Ντιλέινι στο τέλος να “λυγίσει” την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 82-76.

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστικής με φόντο το… πλεονέκτημα έδρας στα playoffs η Μιλάνο με το δίδυμο των Αμερικανών της (Ντιλέινι – Πάντερ) να βάζουν μεγάλα καλάθια στο τέλος κέρδισε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Αρμάνι Μιλάνο έχει 15-7 και στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει ρεκόρ 13-8 και δύο λιγότερα παιχνίδια (μέσα Παναθηναϊκός, Μιλάνο).

Το ματς

Από νωρίς μπροστά η Ζενίτ

Καλύτερη ήταν από την αρχή η Ζενίτ και προηγήθηκε με 12-6 (στο 5′), αλλά και με 18-12 (στο 8′) χάρη στην εξαιρετική της άμυνας, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με ένα σημαντικό +8 (24-16).

Μπορεί στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μιλάνο να βρήκε επιθετικό ρυθμό και να μείωσε αρχικά σε 32-27 (στο 14′), όμως άμεσα οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 6-2 αύξησαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους 9 (38-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-35.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με την Ζενίτ να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα “ασφαλείας” με 50-43 (στο 25′) χάρη και πάλι στην άμυνα της, ενώ το διατήρησε και στην συνέχεια (50-57 στο 28′) πριν οι Ιταλοί αντιδράσουν στην λήξη της τρίτης περιόδου και μειώσουν σε 59-56 με επιμέρους σκορ 6-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με δικό της επιμέρους σκορ 10-5 κατάφερε μετά από πάρα πολύ ώρα να περάσει μπροστά στο σκορ με 66-64 (στο 34′) και να κάνει τον αγώνα “θρίλερ”. 2′ λεπτά πριν το φινάλε όλα ήταν ανοιχτά με την Μιλάνο προηγούμενη με 75-71 χάρη σε τρίποντο του Πάντερ και με τον ίδιο παίκτη πάλι στο 1:16 να φέρνει την ομάδα του και πάλι στο +3 (77-73).

Ο Ντιλέινι “σφράγισε” την ιταλική νίκη στα 34′ με ένα ακόμα τρίποντο κάνοντας το 80-73 και στο τέλος η Ζενίτ παρότι προσπάθησε για την ανατροπή γνώρισε την ήττα με 82-76.

Που κρίθηκε: Στο 39′ η Ζενίτ μείωσε σε 75-73 όμως ένα σερί 5-0 δια χειρός Πάντερ και Ντιλέινι έκρινε το ματς αφού έφερε το σκορ υπέρ της Μιλάνο στο 80-73 στα 34′ πριν το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάντερ ήταν εξαιρετικός και καθοριστικός στο τέλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όπως και ο Ντιλέινι με 12 πόντους και 2 ασίστ. Επίσης για την Μιλάνο ξεχώρισαν ο Χάινς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σέρχι με 13 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-44, 56-59, 82-76.