Πυροτέχνημα η Ούνικς; “Διπλό” στο Τελ Αβίβ! (videos)

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε για την Ούνικς η εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό.

Οι Ρώσοι πήραν μία πολύτιμη νίκη στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι με 74-85, για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Περάσοβιτς δείχνει πως θα… απασχολήσει έντονα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο 8-6 με 5 νίκες στα τελευταία 6 ματς. Μπράουν, Κάνααν και Χεζόνια ήταν εξαιρετικοί με 26, 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Όσο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που πλέον είναι στο 7-7 με 4 σερί ήττες, ο Ουίλμπεκιν των 18 πόντων δεν ήταν αρκετός, όπως και οι Νάναλι-Ρέινολντς με 24 (12+12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ούνικς μπήκε καλύτερα στο ματς (7-14) με μπροστάρη τον Χεζόνια, όμως η Μακάμπι επέστρεψε και πήρε το προβάδισμα (22-19) με τον Ουίλμπεκιν, αλλά το φινάλε άνηκε στους Ρώσους (24-26).

Οι δύο ομάδες σούταραν με πολύ καλά ποσοστά, καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το ντέρμπι κράτησε μέχρι και το ημίχρονο, όπως ”μαρτύρησε” το 43-43 στο 20′, με Ουίλμπεκιν και Μπράουν να κάνουν πολύ καλό ματς.

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 62-58, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να μειώσουν την διαφορά πάνω από 3 (66-63) μετά από 30′ αγώνα.

Ένα 0-9 έφερε την Ούνικς στο 66-72, με τους Μπράουν-Χεζόνια να υπογράφουν το 72-80 στο 37′. Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ… αστοχίας μέχρι το 39′, με τους Ρώσους να φτάνουν στο μεγάλο ”διπλό” με το τελικό 74-85.

Πού κρίθηκε: Η Ούνικς μετέτρεψε το 66-63 του 30′ σε 72-80 στο 37′, με επιμέρους 6-17 σε 7′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λορένζο Μπράουν ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους-6 ριμπάουντ-6 ασίστ, 18 είχε ο Κάνααν και 14 ο Χεζόνια. Για την Μακάμπι, προσπάθησε με 18 (5 ριμπάουντ-4 ασίστ) ο Ουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 18, Έβανς 5, Καλοϊάρο 3, Ουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 12, ΝτιΜπαρτολομέο 8, Μπλέιζερ 1, Κόεν, Νάναλι 12, Ζίζιτς 11, Ζιβ

Ούνικς: Σπίσου, Μπράουν 6, Κάνααν 18, Μπράουν 26, Μπράντλεϊ 4, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 14, Κλιμένκο, Ουζίνσκι, Τζεκίρι 6, Μέιο 11, Κομόλοφ