Μονακό: Πριγκίπισσα στην Αγία Πετρούπολη με Τζέιμς και Μπέικον!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ένα υπερπολύτιμο διπλό πήρε η Μονακό, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να περνάει από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ζενίτ με 86-77.

Η Μονακό από την αρχή είχε το πάνω χέρι, με την διαφορά να μεγαλώνει και να γίνεται διψήφια στο τέταρτο δεκάλεπτο και την Ζενίτ να μην μπορεί να επιστρέψει.

Πλέον η Μονακό ανεβηκε στο 10-11, με την Ζενίτ να υποχωρεί στο 12-7.

Ο Τζέιμς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Μπέικον. Πολύ καλός και ο Μοντεγιούνας με 16 πόντους και πολύ δουλειά στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Μίκι είχε 18 πόντους για την Ζενίτ.

Από την αρχή οδηγός η Μονακό

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με όπλο την άμυνά και τον Μοντεγιούνας βρέθηκε γρήγορα στο +8 (4-12, 4’). Κάπου εκεί η Ζενίτ απάντησε και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-18.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μονακό με ένα μικρό επιμέρους 1-7 ξέφυγε για λίγο, κάνοντας το 18-25 (12’), όμως η Ζενίτ βρήκε λύσεις, περνώντας μπροστά με 30-29 (16’). Η Μονακό είχε και πάλι λύσεις, με το σκορ να γίνεται 32-36 στο ημίχρονο.

Μπέικον και Τζέιμς έκαναν τη διαφορά

Η Μονακό συνέχισε να ποντάρει πολλά με Τζέιμς και Μπέικον, με τους δύο τους να κάνουν εξαιρετική δουλειά και να βάζουν την ομάδα τους στο +9 (46-55, 26’).

Η Ζενίτ προσπάθησε να μειώσει (50-57, 30’), όμως η Μονακό, συνεχίζοντας να στηρίζεται στους δύο υπερταλαντούχους γκαρντ της, παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, ξεφεύγοντας ακόμα και με διψήφιες τιμές (62-75, 37’). Η Ζενίτ πάλεψε, αλλά αστόχησε στα σουτ που θα την έβαζαν και πάλι μέσα στο ματς, με την Μονακό να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 77-86.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς έδειξε την ποιότητά του στο τέλος, καθώς είχε 13 από τους 21 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό να έχει σε αυτό το διάστημα 4/4 δίποντα, 2/2 βολές και 1/1 τρίποντο!

Πού κρίθηκε:

Ο Μονακό δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, γεγονός που δείχνει την συγκέντρωση των παικτών του Ομπράντοβιτς στο παιχνίδι.

Ζενίτ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεφ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (4/4 δίποντα), Μπάρον 2, Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6 (3/6 δίποντα), Μίκι 18 (1/2 τρίποντα, 5 τάπες).

Μονακό: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4 ασίστ), Μότουμ, Ντιαλό 5 (1), Μοτιεγιούνας 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 4, Φαγιέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (8/14 δίποντα, 5 ασίστ).