Μονακό: Πριγκίπισσα στην Αγία Πετρούπολη με Τζέιμς και Μπέικον!

2022-01-20T20:04:34+00:00 2022-01-20T22:05:38+00:00.

20/Jan/22 20:04

Η Μονακό είχε σε τρομερή κατάσταση τους Τζέιμς και Μπέικον, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να στηρίζεται σε αυτούς και εκείνοι να την οδηγούν στο διπλό μέσα στην έδρα της Ζενίτ με 86-77.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ένα υπερπολύτιμο διπλό πήρε η Μονακό, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να περνάει από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ζενίτ με 86-77.

Η Μονακό από την αρχή είχε το πάνω χέρι, με την διαφορά να μεγαλώνει και να γίνεται διψήφια στο τέταρτο δεκάλεπτο και την Ζενίτ να μην μπορεί να επιστρέψει.

Πλέον η Μονακό ανεβηκε στο 10-11, με την Ζενίτ να υποχωρεί στο 12-7.

Ο Τζέιμς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Μπέικον. Πολύ καλός και ο Μοντεγιούνας με 16 πόντους και πολύ δουλειά στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Μίκι είχε 18 πόντους για την Ζενίτ.

Από την αρχή οδηγός η Μονακό

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με όπλο την άμυνά και τον Μοντεγιούνας βρέθηκε γρήγορα στο +8 (4-12, 4’). Κάπου εκεί η Ζενίτ απάντησε και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-18.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μονακό με ένα μικρό επιμέρους 1-7 ξέφυγε για λίγο, κάνοντας το 18-25 (12’), όμως η Ζενίτ βρήκε λύσεις, περνώντας μπροστά με 30-29 (16’). Η Μονακό είχε και πάλι λύσεις, με το σκορ να γίνεται 32-36 στο ημίχρονο.

Μπέικον και Τζέιμς έκαναν τη διαφορά

Η Μονακό συνέχισε να ποντάρει πολλά με Τζέιμς και Μπέικον, με τους δύο τους να κάνουν εξαιρετική δουλειά και να βάζουν την ομάδα τους στο +9 (46-55, 26’).

Η Ζενίτ προσπάθησε να μειώσει (50-57, 30’), όμως η Μονακό, συνεχίζοντας να στηρίζεται στους δύο υπερταλαντούχους γκαρντ της, παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, ξεφεύγοντας ακόμα και με διψήφιες τιμές (62-75, 37’). Η Ζενίτ πάλεψε, αλλά αστόχησε στα σουτ που θα την έβαζαν και πάλι μέσα στο ματς, με την Μονακό να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 77-86.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς έδειξε την ποιότητά του στο τέλος, καθώς είχε 13 από τους 21 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό να έχει σε αυτό το διάστημα 4/4 δίποντα, 2/2 βολές και 1/1 τρίποντο!

Πού κρίθηκε:

Ο Μονακό δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, γεγονός που δείχνει την συγκέντρωση των παικτών του Ομπράντοβιτς στο παιχνίδι.

Ζενίτ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεφ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (4/4 δίποντα), Μπάρον 2, Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6 (3/6 δίποντα), Μίκι 18 (1/2 τρίποντα, 5 τάπες).

Μονακό: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4 ασίστ), Μότουμ, Ντιαλό 5 (1), Μοτιεγιούνας 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 4, Φαγιέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (8/14 δίποντα, 5 ασίστ).