Σλούκας: Έβαλε τα κρίσιμα, εκτός από το νικητήριο ο ηγέτης του Ολυμπιακού! (video)

Kostas SLOUKAS of Olympiacos during the Euroleague quarter-final match between Monaco and Olympiakos on April 27, 2022 in Monaco, Monaco. (Photo by Pascal Della Zuana/Icon Sport)

Σε ένα τρομερό σε εξέλιξη και ένταση παιχνίδι στο Πριγκιπάτο ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία στο τέλος να προκριθεί στο Final Four, αφού ηττήθηκε με 78-77 από τη Μονακό και το εισιτήριο για το Βελιγράδι θα κριθεί στο Game 5 του Φαλήρου (4/5, 21:00).

Αρκετοί ήταν οι διακριθέντες για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά την οριακή ήττα, όμως ο ηγέτης των Πειραιωτών παρότι μοιραίος στο φινάλε ήταν και ο κορυφαίος.

Ο “Σλου” αγωνίστηκε 30 λεπτά στην αναμέτρηση όντας πρώτος σκόρε με 19 πόντους (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 6 κερδισμένα φάουλ και 22 στο PIR που ήταν το καλύτερο της ομάδας του μαζί με τον Σάσα Βεζένκοφ.

Ο Έλληνας γκαρντ κράτησε σε πολλά σημεία όρθιο τον Ολυμπιακό στο Πριγκιπάτο, ήταν ο “εγκέφαλος” της ανατροπής στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στο φινάλε με ένα λάθος και ένα άστοχο σουτ δεν κατάφερε ότι και με Εφές – Φενέρ φέτος δηλαδή να δώσει τη νίκη με buzzer beater στους ερυθρόλευκους.