Σλούκας: Έβαλε τα κρίσιμα, εκτός από το νικητήριο ο ηγέτης του Ολυμπιακού! (video)

2022-04-29T23:08:19+00:00 2022-04-29T23:24:54+00:00.

29/Apr/22 23:08

Kostas SLOUKAS of Olympiacos during the Euroleague quarter-final match between Monaco and Olympiakos on April 27, 2022 in Monaco, Monaco. (Photo by Pascal Della Zuana/Icon Sport)

Ο Κώστας Σλούκας είναι ο φύση και θέση ηγέτης του Ολυμπιακού και το απέδειξε για μια ακόμη φορά στο οριακό Game 4 του Μονακό. Δεν κρύφτηκε, πήρε την ευθύνη για το σουτ που θα έστελνε από σήμερα τους “ερυθρόλευκους” στο Βελιγράδι αλλά σε αντίθεση με τα προηγούμενα, αυτό δεν βρήκε στόχο και πλέον η πρόκριση στο Final Four όλα θα κριθεί στο ΣΕΦ (4/5, 21:00).

Σε ένα τρομερό σε εξέλιξη και ένταση παιχνίδι στο Πριγκιπάτο ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία στο τέλος να προκριθεί στο Final Four, αφού ηττήθηκε με 78-77 από τη Μονακό και το εισιτήριο για το Βελιγράδι θα κριθεί στο Game 5 του Φαλήρου (4/5, 21:00).

Αρκετοί ήταν οι διακριθέντες για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά την οριακή ήττα, όμως ο ηγέτης των Πειραιωτών παρότι μοιραίος στο φινάλε ήταν και ο κορυφαίος.

Ο “Σλου” αγωνίστηκε 30 λεπτά στην αναμέτρηση όντας πρώτος σκόρε με 19 πόντους (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 6 κερδισμένα φάουλ και 22 στο PIR που ήταν το καλύτερο της ομάδας του μαζί με τον Σάσα Βεζένκοφ.

Ο Έλληνας γκαρντ κράτησε σε πολλά σημεία όρθιο τον Ολυμπιακό στο Πριγκιπάτο, ήταν ο “εγκέφαλος” της ανατροπής στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στο φινάλε με ένα λάθος και ένα άστοχο σουτ δεν κατάφερε ότι και με ΕφέςΦενέρ φέτος δηλαδή να δώσει τη νίκη με buzzer beater στους ερυθρόλευκους.