Η Εφές επέστρεψε, η Αρμάνι ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ (videos)

Μόνο η Εφές εμφανίστηκε στο Μιλάνο!

Η τουρκική ομάδα έκανε ό,τι ήθελε την Αρμάνι και πήρε τη νίκη με 51-80, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε στο 4-5 και πήρε τη πρώτη εκτός έδρας νίκη της, με τον Κλάιμπερν να κάνει και πάλι μεγάλο ματς.

Όσο για τους ηττημένους, έχουν πια πέντε σερί ήττες και καμία στην έδρα τους, για το 3-6 που συνδυάστηκε με την τρίτη πιο βαριά ήττα τους στην Ευρωλίγκα.

Η Μιλάνο αγωνίστηκε χωρίς τους Σιλντς, Ντατόμε, Τονούτ και Μπάρον, ενώ η Εφές χωρίς τον Λάρκιν.

Για την δέκατη αγωνιστική, η Αρμάνι υποδέχεται την Φενέρ (24/11), ενώ η Εφές φιλοξενείται από τη Βίρτους (25/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohooops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε αρκετά… αργά για τις δύο ομάδες, με τις επιθέσεις να μην έχουν την τιμητική τους. Ακόμα κι έτσι, όμως, η Εφές πήρε το προβάδισμα με 14-18 με τον Μίτσιτς, αλλά η Αρμάνι βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει, φτάνοντας μάλιστα στο 18-18 στο 10′.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 28-20 με Μήτρου-Λονγκ και Μέλι, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά, για το 30-30 με τους Κλάιμπερν και Μπράιαντ. Το παιχνίδι έφτασε στο τέλος για τη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι στα… ίδια για το 34-34.

Η Αρμάνι θύμισε τον… γνωστό της φετινό εαυτό και έμεινε χωρίς καλάθι για 5′, την ώρα που Κλάιμπερν και Μίτσιτς έστειλαν την ομάδα τους στο +13 (34-47). Υπήρχε και συνέχεια, όμως, με τους Ιταλούς να σκοράρουν μόλις 7 πόντους, για να βρεθούν στο -14 (41-55) στη τρίτη περίοδο.

Το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά, με την Αρμάνι να έχει μόλις 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 17 στο δεύτερο ημίχρονο. Την ίδια στιγμή, ο Κλάιμπερν έκανε ό,τι ήθελε, όπως και η ομάδα του, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 32 (48-80), για το τελικό 51-80.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η Εφές δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο μετά το 20′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλάιμπερν με 24 πόντους-9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λουγουαγού-Καμπαρό 6 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 10 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πάνγκος 7 (2/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέλι 9 (1), Ρίτσι, Χολ 5 (1), Αλβίτι, Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 3 (1/9 σουτ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 6 (10, Ιλιασόγλου, Κλάιμπερν 24 (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μίτσιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Εμπαγέ 10 (2), Πολονάρα 4, Ζίζιτς, Ντάνστον