H Ρεάλ τα χρειάστηκε, ο Γιουλ την ξελάσπωσε στο Βερολίνο (pics & vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης καρδιοχτύπησε αλλά έφυγε με το ”διπλό” από το Βερολίνο με 84-77 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Για άλλη μια φορά στα τελευταία λεπτά τις λύσεις έδωσε ο Σέρχιο Γιουλ, στέλνοντας την διαφορά στους +10 υπέρ της Ρεάλ (84-74) με ένα τρίποντο… από το σπίτι του!

Χάρις σε αυτή την νίκη η Ρεάλ έφτασε στις 13 νίκες, επεκτείνοντας το σερί της στις 3 νίκες. Όλα αυτά 8 μέρες πριν ταξιδέψει στα μέρη μας για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (20/1, 21:00).

Από την άλλη η Άλμπα, που ”έπεσε” στο 6-13, είδε να μπαίνει στοπ στο σερί 2 νικών που είχε κάνει, μια εβδομάδα πριν την υποδεχθεί η Μακάμπι στο Ισραήλ (19/1, 21:05).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, με την Ρεάλ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (8-7) στα μισά του δεκαλέπτου. Με τον Σέρχι Ροντρίγκεζ να ξεπερνάει τους 3.500 πόντους στην Ευρωλίγκα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δυο άκρες του παρκέ κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (25-12).

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την Ρεάλ να έχει αυξήσει και άλλο την διαφορά της από την Άλμπα με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για την ανάπαυλα (39-21). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και μείωσαν στους 9. Οι παίκτες του Τσους Ματέο ωστόσο έκλεισαν δυναμικά το ημίχρονο ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (46-35).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Άλμπα έκανε προσπάθεια αντεπίθεσης ”ροκανίζοντας” την απόσταση μέχρι και το -6 (51-57) με 4 λεπτά για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. H ομάδα του Γκονζάλες πλέον είχε ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης, πηγαίνοντας στην τελική ευθεία με μια διαφορά 7 πόντων να καλύψει.

Με οδηγό την άμυνα η Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο μπόρεσε να φτάσει στην νίκη με σκορ 84-77 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με τον συνήθη ύποπτο Σέρχιο Γιουλ να βγάζει το φίδι από την τρύπα στα τελευταία λεπτά.

Που κρίθηκε: Στην καλή άμυνα  της Ρεάλ όπου την ”έστειλε” στο τελευταίο τρίλεπτο με διαφορά 10 πόντων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έντι Ταβάρες μπορεί να μην έκανε καλό παιχνίδι στην επίθεση (6 πόντοι) όμως μάζεψε 11 ριμπάουντ ενώ παράλληλα είχε και 4 τάπες, σε συνδυασμό με 20 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλες): Λο 10(2), Σμιθ 22(5), Ντέλοου 5(1), Βέτζελ , Μάττισεκ 3(1), Σνάιντερ , Κουμάτζε 9, Τίμμαν 2, Σίκμα 7(1), Λάμμερς , Μπλατ 12(3), Ζούσμαν 7(1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Ουίλιαμ-Γκος 7, Κοζέρ 11(3), Αμπάλντε 2, Χάνγκα 6(1), Χεζόνια 11(1), Ροντρίγκεζ 6(2), Πουαριέ , Κορνελί 8(1), Ταβάρες 6, Γιουλ 5(1), Γιαμπουσέλε 7, Μούσα 15(2)