ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ Ολυμπιακός: Με ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ 27-2 στραγγάλισε τη Μονακό

Αποστολή στο Κάουνας: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αυτός ήταν Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν τρομακτικοί στην τρίτη περίοδο του ημιτελικού με τη Μονακό. Το αποτέλεσμα;

Από το 29-41 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο 56-43, έκαναν δηλαδή επιμέρους 27-2!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο δεύτερο μέρος και με σκληράδα στην άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση, έφτασαν στην απόλυτη ανατροπή.

Ενδεικτικά, είχαν 8/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ασίστ και μόλις ένα λάθος, για το απίστευτο σερί τους!

Όπως έχετε ήδη καταλάβει, η Μονακό σκόραρε μόλις 2 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά, ενώ χρειάστηκε 5:40′ για το ένα και μοναδικό καλάθι της.

”Κερασάκι” στην τούρτα το τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που… απογείωσε την ”Zalgirio Arena”!

Πάμε τώρα και τα σχετικά… ρεκόρ:

Αυτό είναι μόλις το τρίτο δεκάλεπτο στην ιστορία της Ευρωλίγκας που μία ομάδα σκόραρε μόλις δυο πόντους

Τελευταία φορά που είχαμε δει κάτι τέτοιο ήταν το 2014 (Ζαλγκίρις-Εφές). Είχαν προηγηθεί τα ματς Μπενετόν-Εφές (2005) και Μαρούσι-Παρτιζάν (2011).

Αν επικεντρωθούμε σε Final Four, τότε προφανώς δεν έχουμε ξαναδεί +25 σε μία περίοδο, ενώ γενικά στην Ευρωλίγκα το ρεκόρ είναι +26.