ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ Ολυμπιακός: Με ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ 27-2 στραγγάλισε τη Μονακό

2023-05-19T18:25:28+00:00 2023-05-19T21:01:32+00:00.

19/May/23 18:25

Ο Ολυμπιακός ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ στην τρίτη περίοδο του ημιτελικού κόντρα στην Μονακό και από το -12 βρέθηκε στο +13!

Αποστολή στο Κάουνας: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αυτός ήταν Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν τρομακτικοί στην τρίτη περίοδο του ημιτελικού με τη Μονακό. Το αποτέλεσμα;

Από το 29-41 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο 56-43, έκαναν δηλαδή επιμέρους 27-2!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο δεύτερο μέρος και με σκληράδα στην άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση, έφτασαν στην απόλυτη ανατροπή.

Ενδεικτικά, είχαν 8/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ασίστ και μόλις ένα λάθος, για το απίστευτο σερί τους!

Όπως έχετε ήδη καταλάβει, η Μονακό σκόραρε μόλις 2 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά, ενώ χρειάστηκε 5:40′ για το ένα και μοναδικό καλάθι της.

”Κερασάκι” στην τούρτα το τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που… απογείωσε την ”Zalgirio Arena”!

Πάμε τώρα και τα σχετικά… ρεκόρ:

Αυτό είναι μόλις το τρίτο δεκάλεπτο στην ιστορία της Ευρωλίγκας που μία ομάδα σκόραρε μόλις δυο πόντους

Τελευταία φορά που είχαμε δει κάτι τέτοιο ήταν το 2014 (ΖαλγκίριςΕφές). Είχαν προηγηθεί τα ματς Μπενετόν-Εφές (2005) και Μαρούσι-Παρτιζάν (2011).

Αν επικεντρωθούμε σε Final Four, τότε προφανώς δεν έχουμε ξαναδεί +25 σε μία περίοδο, ενώ γενικά στην Ευρωλίγκα το ρεκόρ είναι +26.