Το τέταρτο δεκάλεπτο του Κέβιν Πάνγκος “έσπρωξε” την Αρμάνι κόντρα στον Ολυμπιακό

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Νίκολα Μίροτιτς και Σαβόν Σιλντς έκαναν τη μισή (επιθετική) δουλειά για την Αρμάνι, το βράδυ της Τρίτης (17/10) κόντρα στον Ολυμπιακό. Η άμυνα των Ιταλών και η αστοχία των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα έδωσαν τον ρυθμό, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλο πρωταγωνιστή στο φινάλε. Πειραιωτών

Ο Κέβιν Πάνγκος, «άφαντος» στην πρεμιέρα της ομάδας του στην Ευρωλίγκα κόντρα στη Φενερμπαχτσέ στην Πόλη, με μόλις δύο πόντους, 1/6 σουτ αλλά και πέντε ασίστ, «εμφανίστηκε» απέναντι στην άμυνα των «κόκκινων». Ο Καναδός γκαρντ ήταν καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο του ματς.

Ο Πάνγκος σκόραρε τους μισούς από τους 16π. του στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ. Τη στιγμή που οι παίκτες και των δύο αντιπάλων έδειχναν κουρασμένοι και η μπάλα φάνηκε να «ζυγίζει» πολύ, ο άλλοτε παίκτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και των Καβαλίερς σκόραρε ένα τρίποντο στα 6:57 για τη λήξη, για το 49-45 της Αρμάνι.

Στη συνέχεια, πέτυχε και το τρίποντο που ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, «γράφοντας» το 63-49 στα 43΄΄ για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά και το τελευταίο καλάθι της ομάδας του.