Το τέταρτο δεκάλεπτο του Κέβιν Πάνγκος “έσπρωξε” την Αρμάνι κόντρα στον Ολυμπιακό

2023-10-17T23:34:15+00:00 2023-10-17T23:34:15+00:00.

gadamopoulos

17/Oct/23 23:34

Pangos-vs-Olympiacos

Ο γκαρντ της ομάδας του Μιλάνου πέτυχε τους μισούς από τους 16π. του στην τελευταία περίοδο, στην καλύτερη βραδιά του στη φετινή Ευρωλίγκα, μετά τους 2π. κόντρα στη Φενερμπαχτσέ…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Νίκολα Μίροτιτς και Σαβόν Σιλντς έκαναν τη μισή (επιθετική) δουλειά για την Αρμάνι, το βράδυ της Τρίτης (17/10) κόντρα στον Ολυμπιακό. Η άμυνα των Ιταλών και η αστοχία των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα έδωσαν τον ρυθμό, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλο πρωταγωνιστή στο φινάλε. Πειραιωτών

Ο Κέβιν Πάνγκος, «άφαντος» στην πρεμιέρα της ομάδας του στην Ευρωλίγκα κόντρα στη Φενερμπαχτσέ στην Πόλη, με μόλις δύο πόντους, 1/6 σουτ αλλά και πέντε ασίστ, «εμφανίστηκε» απέναντι στην άμυνα των «κόκκινων». Ο Καναδός γκαρντ ήταν καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο του ματς.

Ο Πάνγκος σκόραρε τους μισούς από τους 16π. του στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ. Τη στιγμή που οι παίκτες και των δύο αντιπάλων έδειχναν κουρασμένοι και η μπάλα φάνηκε να «ζυγίζει» πολύ, ο άλλοτε παίκτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και των Καβαλίερς σκόραρε ένα τρίποντο στα 6:57 για τη λήξη, για το 49-45 της Αρμάνι.

Στη συνέχεια, πέτυχε και το τρίποντο που ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, «γράφοντας» το 63-49 στα 43΄΄ για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά και το τελευταίο καλάθι της ομάδας του.