Βίρτους – Ολυμπιακός 69-67: Ο Χάκετ αποτελείωσε τους αυτοκαταστροφικούς “ερυθρόλευκους”

EUROLEAGUE / ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Άλλη μία εκτός έδρας ευκαιρία μακριά από το ΣΕΦ έχασε το βράδυ της Τρίτης (19/12) στη Μπολόνια ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς ως το 35΄, όμως στο φινάλε ξέμειναν από ιδέες και λύσεις.

Η Βίρτους επικράτησε με 69-67, χάρη σε καλάθι του Ντάνιελ Χάκετ στα 44,6΄΄. Ο Ιταλός γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 36α γενέθλιά του και στην επόμενη φάση πήρε επιθετικό φάουλ από τον Τόμας Ουόκαπ!

Ο Ολυμπιακός, πάντως, είχε άλλη μία ευκαιρία στο φινάλε, όταν έβγαλε την τελευταία άμυνα, όμως ο πρώτος σκόρερ του στο ματς με 13π., Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή…

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με 13π. διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ένα υπέρ τους +10 στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως ενώ κράτησαν το κορυφαίο παίκτη της ιταλικής ομάδας, Τόκο Σενγκέλια, στους 6π. – πρώτο φετινό ματς με μονοψήφιο αριθμό πόντων στην Ευρωλίγκα – «προδόθηκαν» και πάλι από την επίθεσή τους.

Ο Ολυμπιακός, μόλις 16ος φέτος στη διοργάνωση, έπεσε κάτω και από τον μ.ό. των 76π. και σκόραροντας μόλις 26 στο δεύτερο ημίχρονο και «έπεσε» σε ρεκόρ 7-8 (και 2-4 μακριά από το Φάληρο). Στα «ρηχά» πάλι οι Πίτερς (7π.) και Κάνααν (6π.), χωρίς βοήθεια στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλουτίνοφ (10π.).

Η Βίρτους έφτασε σε ρεκόρ 11-4 και είναι μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας το εντυπωσιακό 8-1 στη Μπολόνια! Παρά το κακό βράδυ του Σενγκέλια, οι Κορντινιέ (13π.) και Ντόμπριτς (10π.) βγήκαν μπροστά, ενώ και ο Μπελινέλι είχε 12π., αλλά με 4/12 σουτ.

Για την επόμενη, 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βίρτους φιλοξενείται στις 21/12 από τη Βαλένθια, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει στις 22/12 στην έδρα της Βιλερμπάν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η αξίας της ρακέτας και της άμυνας

Ο Ολυμπιακός πάτησε καλά στο παρκέ από την αρχή του ματς και ανάγκασε τους γηπεδούχους να τον ακολουθούν στο σκορ. Το 19-17 του πρώτου δεκαλέπτου δεν αποτύπωνε την υπεροχή των «κόκκινων», η οποία έγινε ξεκάθαρη στη δεύτερη περίοδο.

Με τους Φαλ (8π.), Μιλουτίνοφ (6π.), Πίτερς (7π.) αλλά και με 4π. του Πετρούσεφ, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο καλάθι και άρχισαν με σερί 8-0 το δεκάλεπτο, για το 27-17 στο 13΄. Η άμυνα των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα κράτησαν τη Βίρτους σε 11π. στην περίοδο, τον Σενγκέλια στο μηδέν και ξέφυγαν με 33-22 στο 16΄, πριν από το 40-28 του ημιχρόνου.

Ιταλική αντεπίθεση

Η ιταλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 12-4 πλησίασε στο 45-40 του 24΄. Παρά τα 2/12τριπ. ως την ανάπαυλα, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε σουτ σε κάθε comeback της Βίρτους και με δύο τρίποντα του Κάνααν, βρέθηκε πάλι στο +10 (55-45), πριν από το 57-49 του 30΄. Το ίδιο έγινε και όταν οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι στο -4, με 57-53, πριν το τρίποντο του Λαρεντζάκη, όμως, οι οικοδεσπότες έφεραν το ματς στον πόντο (65-64) στα 3:35 για τη λήξη, για ένα συναρπαστικό φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στην κάκιστη τέταρτη περίοδο του Ολυμπιακού, που είχε 12π. στο δεκάλεπτο και 26 στο δεύτερο ημίχρονο, με 7/29τριπ., αλλά και στα 12 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάκετ είχε μόλις 8π., αλλά ήταν εκείνος που σκόραρε το καλάθι που έκρινε το ματς και στην επόμενη φάση, στα 31,1΄΄, πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Ουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/3τριπ.), Λιούντμπεργκ 5, Μπελινέλι 12 (2/8διπ., 2/4τριπ.), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/4τριπ.), Κέικοκ 7, Σενγκέλια 6 (1/5διπ., 0/2τριπ., 9ριμπ.), Χάκετ 8 (1/1τριπ., 6ασ.), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Ουίλιαμς-Γκος 2, Κάνααν 6 (2/6τριπ.), Λαρεντζάκης 13 (3/6τριπ.), Φαλ 12 (5/5διπ., 2/2βολ.), Παπανικολάου 5 (1/4τριπ.), Μπρανζτέικις 5 (1/3τριπ.), Πίτερς 7 (3/5διπ., 0/4τριπ., 5ριμπ.), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ 10 (2/3διπ., 6/6βολ., 11ριμπ.), ΜακΚίσικ.