Βίρτους – Ολυμπιακός 69-67: Ο Χάκετ αποτελείωσε τους αυτοκαταστροφικούς “ερυθρόλευκους”

2023-12-19T22:29:32+00:00 2023-12-19T23:45:24+00:00.

gadamopoulos

19/Dec/23 22:29

Larentzakis_Virtus-Olympiacos
EUROLEAGUE / ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός σπατάλησε διαφορά 13π., σκόραρε μόλις 26π. στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να “αλώσει” τη Μπολόνια, με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή, μετά το νικητήριο -όπως αποδείχθηκε – καλάθι του εορτάζοντα Χάκετ…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Άλλη μία εκτός έδρας ευκαιρία μακριά από το ΣΕΦ έχασε το βράδυ της Τρίτης (19/12) στη Μπολόνια ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς ως το 35΄, όμως στο φινάλε ξέμειναν από ιδέες και λύσεις.

Η Βίρτους επικράτησε με 69-67, χάρη σε καλάθι του Ντάνιελ Χάκετ στα 44,6΄΄. Ο Ιταλός γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 36α γενέθλιά του και στην επόμενη φάση πήρε επιθετικό φάουλ από τον Τόμας Ουόκαπ!

Ο Ολυμπιακός, πάντως, είχε άλλη μία ευκαιρία στο φινάλε, όταν έβγαλε την τελευταία άμυνα, όμως ο πρώτος σκόρερ του στο ματς με 13π., Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή…

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με 13π. διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ένα υπέρ τους +10 στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως ενώ κράτησαν το κορυφαίο παίκτη της ιταλικής ομάδας, Τόκο Σενγκέλια, στους 6π. – πρώτο φετινό ματς με μονοψήφιο αριθμό πόντων στην Ευρωλίγκα – «προδόθηκαν» και πάλι από την επίθεσή τους.

Ο Ολυμπιακός, μόλις 16ος φέτος στη διοργάνωση, έπεσε κάτω και από τον μ.ό. των 76π. και σκόραροντας μόλις 26 στο δεύτερο ημίχρονο και «έπεσε» σε ρεκόρ 7-8 (και 2-4 μακριά από το Φάληρο). Στα «ρηχά» πάλι οι Πίτερς (7π.) και Κάνααν (6π.), χωρίς βοήθεια στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλουτίνοφ (10π.).

Η Βίρτους έφτασε σε ρεκόρ 11-4 και είναι μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας το εντυπωσιακό 8-1 στη Μπολόνια! Παρά το κακό βράδυ του Σενγκέλια, οι Κορντινιέ (13π.) και Ντόμπριτς (10π.) βγήκαν μπροστά, ενώ και ο Μπελινέλι είχε 12π., αλλά με 4/12 σουτ.

Για την επόμενη, 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βίρτους φιλοξενείται στις 21/12 από τη Βαλένθια, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει στις 22/12 στην έδρα της Βιλερμπάν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η αξίας της ρακέτας και της άμυνας

Ο Ολυμπιακός πάτησε καλά στο παρκέ από την αρχή του ματς και ανάγκασε τους γηπεδούχους να τον ακολουθούν στο σκορ. Το 19-17 του πρώτου δεκαλέπτου δεν αποτύπωνε την υπεροχή των «κόκκινων», η οποία έγινε ξεκάθαρη στη δεύτερη περίοδο.

Με τους Φαλ (8π.), Μιλουτίνοφ (6π.), Πίτερς (7π.) αλλά και με 4π. του Πετρούσεφ, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο καλάθι και άρχισαν με σερί 8-0 το δεκάλεπτο, για το 27-17 στο 13΄. Η άμυνα των παικτών του κόουτς Μπαρτζώκα κράτησαν τη Βίρτους σε 11π. στην περίοδο, τον Σενγκέλια στο μηδέν και ξέφυγαν με 33-22 στο 16΄, πριν από το 40-28 του ημιχρόνου.

Ιταλική αντεπίθεση

Η ιταλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 12-4 πλησίασε στο 45-40 του 24΄. Παρά τα 2/12τριπ. ως την ανάπαυλα, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε σουτ σε κάθε comeback της Βίρτους και με δύο τρίποντα του Κάνααν, βρέθηκε πάλι στο +10 (55-45), πριν από το 57-49 του 30΄. Το ίδιο έγινε και όταν οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι στο -4, με 57-53, πριν το τρίποντο του Λαρεντζάκη, όμως, οι οικοδεσπότες έφεραν το ματς στον πόντο (65-64) στα 3:35 για τη λήξη, για ένα συναρπαστικό φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στην κάκιστη τέταρτη περίοδο του Ολυμπιακού, που είχε 12π. στο δεκάλεπτο και 26 στο δεύτερο ημίχρονο, με 7/29τριπ., αλλά και στα 12 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάκετ είχε μόλις 8π., αλλά ήταν εκείνος που σκόραρε το καλάθι που έκρινε το ματς και στην επόμενη φάση, στα 31,1΄΄, πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Ουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/3τριπ.), Λιούντμπεργκ 5, Μπελινέλι 12 (2/8διπ., 2/4τριπ.), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/4τριπ.), Κέικοκ 7, Σενγκέλια 6 (1/5διπ., 0/2τριπ., 9ριμπ.), Χάκετ 8 (1/1τριπ., 6ασ.), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Ουίλιαμς-Γκος 2, Κάνααν 6 (2/6τριπ.), Λαρεντζάκης 13 (3/6τριπ.), Φαλ 12 (5/5διπ., 2/2βολ.), Παπανικολάου 5 (1/4τριπ.), Μπρανζτέικις 5 (1/3τριπ.), Πίτερς 7 (3/5διπ., 0/4τριπ., 5ριμπ.), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ 10 (2/3διπ., 6/6βολ., 11ριμπ.), ΜακΚίσικ.