Μονακό – Μπαρτσελόνα 91-71: “Σβηστά” στην δέκατη νίκη με Ντιαλό & Τζέιμς

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Με νίκη έκλεισε το 2023 και τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας η Μονακό, μετά το 91-71 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι Μονεγάσκοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση, για να ανέβουν στο 10-7 της βαθμολογίας.

Ο Ντιαλό, αλλά και ο Τζέιμς, έδειξαν τον δρόμο στους νικητές, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 30 (89-59).

Όσο για τους Ισπανούς των τριών ήττων στα τελευταία τέσσερα ματς, υποχώρησαν στο 11-6 αλλά παραμένουν τρίτοι.

Για την 18η αγωνιστική, η Μονακό φιλοξενείται από τη Μακάμπι (2/1), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Ρεάλ (3/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μονακό μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 12-3, με την Μπαρτσελόνα να είναι άστοχη (1/4 σουτ). Γρήγορα, όμως, μείωσε σε 16-11 με τον Πάρκερ, πριν οι Τζέιμς-Οκόμπο πατήσουν το γκάζι και γράψουν το 27-15 στην πρώτη περίοδο.

Το σκηνικό ανάλογο και στην συνέχεια, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς για το +16 (38-22). Το μόνο που κατάφεραν πριν το ημίχρονο οι Ισπανοί ήταν να μειώσουν την διαφορά στους 11 (47-36) με ατομικές προσπάθειες.

Ο Τζέιμς έμεινε για λίγο εκτός με χτύπημα στο κεφάλι, πριν συνεχίσει κανονικά, αλλά η Μονακό δεν είχε κανένα πρόβλημα να μείνει σταθερά μπροστα στο σκορ, με τον Ντιαλό να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση των Μονεγάσκων, για το 67-52 στο 30′.

Το παιχνίδι έλαβε οριστικά τέλος στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Ντιαλό έβαλε συνεχόμενους πόντους, για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 29 (86-57). Το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 91-71.

Πού κρίθηκε

Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 16-11 και μετά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς.

Ο Ντιαλό ήταν εκεί για τη Μονακό με 19 πόντους (6/10 σουτ, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 23′.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 47-36, 67-52, 91-71

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 9, Μπλοσομγκέιμ 11, Μπράουν 4, Ντιαλό 19, Κορνελί 5, Ζαϊτέ, Ουόκερ 6, Μοτιεγιούνας 8, Ουατάρα, Στραζέλ 3, Χολ 6, Τζέιμς 20

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Πάουλι 2, Βέσελι 6, Μπριζουέλα 2, Κάλινιτς 10, Σατοράνσκι 2, Ερνανγκόμεθ 4, Λαπροβίτολα 9, Πάρκερ 15, Ναντζί 4, Γιοκουμπάιτις 7, Πάρα 10