Σόκαρε την ΤΣΣΚΑ η εκπληκτική “Λόκο”

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ανάγκασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και VTB League, ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην δεύτερη ήττα της για την φετινή σεζόν, καθώς την “λύγισε” με 83-74 εντός έδρας με εκπληκτικό σερί στο τέλος του αγώνα.

Η “ρωσική αρκούδα” ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 21-10 στο 10′, όμως με σύμμαχο τον χρόνο η “Λόκο” κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να περάσει μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα 7′ πριν την λήξη οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (66-65). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό σερί 17-9, με αποτέλεσμα να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο “διπλός”, Κέβιν Τζόουνς (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ), ενώ πολύ σημαντικοί κυρίως στα τελευταία λεπτά ήταν οι Αντρεί Ζούμπκοφ (14 π., 5 ριμπ., 6 ασίστ) και Ράιαν Μπρόκχοφ (12 π. με 4/7 τρίποντα). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που ο Ίαν Βουγιούκας κινήθηκε στα ρηχά με 0 πόντους, 2 ριμπάουντ κι 2 ασίστ σε 8’21” συμμετοχής.

Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Ντμίτρι Κουλάγκιν (13 π.), Άαρον Τζάκσον (12 π.) και Βιτάλι Φριτζόν (10 π.), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν βοήθησε αρκετά στο σκοράρισμα (7 π.), όσο στην δημιουργία (11 ασίστ).

Έτσι η Λοκομοτίβ ανέβηκε στο 6-2 ρεκόρ, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ γνώρισε την πρώτη της ήττα στην VTB League και πλέον έχει ρεκόρ 7-1.