Σόκαρε την ΤΣΣΚΑ η εκπληκτική “Λόκο”

2016-12-04T17:10:23+00:00 2016-12-04T17:35:49+00:00.

Stelios Toromanidis

04/Dec/16 17:10

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ανάγκασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και VTB League, ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην δεύτερη ήττα της για την φετινή σεζόν, καθώς την “λύγισε” εντός έδρας με εκπληκτικό σερί στο τέλος του αγώνα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ανάγκασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και VTB League, ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην δεύτερη ήττα της για την φετινή σεζόν, καθώς την “λύγισε” με 83-74 εντός έδρας με εκπληκτικό σερί στο τέλος του αγώνα.

Η “ρωσική αρκούδα” ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 21-10 στο 10′, όμως με σύμμαχο τον χρόνο η “Λόκο” κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να περάσει μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα 7′ πριν την λήξη οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (66-65). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό σερί 17-9, με αποτέλεσμα να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο “διπλός”, Κέβιν Τζόουνς (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ), ενώ πολύ σημαντικοί κυρίως στα τελευταία λεπτά ήταν οι Αντρεί Ζούμπκοφ (14 π., 5 ριμπ., 6 ασίστ) και Ράιαν Μπρόκχοφ (12 π. με 4/7 τρίποντα). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που ο Ίαν Βουγιούκας κινήθηκε στα ρηχά με 0 πόντους, 2 ριμπάουντ κι 2 ασίστ σε 8’21” συμμετοχής.

Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Ντμίτρι Κουλάγκιν (13 π.), Άαρον Τζάκσον (12 π.) και Βιτάλι Φριτζόν (10 π.), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν βοήθησε αρκετά στο σκοράρισμα (7 π.), όσο στην δημιουργία (11 ασίστ).

Έτσι η Λοκομοτίβ ανέβηκε στο 6-2 ρεκόρ, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ γνώρισε την πρώτη της ήττα στην VTB League και πλέον έχει ρεκόρ 7-1.