Λαύριο – Παναθηναϊκός 92-82: Ιστορική νίκη, πράσινο πατατράκ! (videos)

Κάνοντας ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ματς και επιστρέφοντας από το -11, το Λαύριο πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 92-82 και έφτασε τις 6 σερί νίκες, γράφοντας παράλληλα ιστορία, καθώς αυτή ήταν η πρώτη επικράτηση κόντρα στο τριφύλλι.

Από την άλλη οι Πράσινοι ξεκίνησαν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ το 2021 και συνεχίζουν να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Επιπλέον, αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει το τέλος του αήττητου για τον Παναθηναϊκό, καθώς πλέον είναι στο 8-1 στην Basket League.

Οι νικητές, οι οποίοι μάλιστα την περασμένη αγωνιστική είχαν σπάσει και το αήττητο της ΑΕΚ, ανέβηκαν στο 6-3.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά (9-9, 6’), όμως η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάτησε γκάζι και με ένα σερί 10-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-19.

Το Λαύριο βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε, όμως ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά μια απάντησε σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 2 (29-31, 16’), όμως ακόμα ένα… γκάζι του Παναθηναϊκού ήταν αρκετό για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-42.

Ό,τι είχε γίνει στο πρώτο ημίχρονο πάντως, δεν είχε καμία σχέση με αυτό που θα ακολουθούσε. ΤΟ Λαύριο πάτησε γκάζι και στρίμωξε τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Βόβορα να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει. Μετά από υπερπροσπάθεια σε επίθεση και άμυνα το Λαύριο πέρασε μπροστά με 56-55 (26’), ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 64-59.

Δύο βολές του Περσίδη έστειλαν το ματς στο +10 (69-59, 31’), ενώ ακόμα ένα δίποντο του Έλληνα φόργουορντ λίγο μετά έκανε το σκορ 79-65 (35’) για το Λαύριο. Ο Παναθηναϊκός πάλευε να επιστρέψει, όμως τα τρίποντα του Κόζι δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν το κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση. Έτσι, με το Λαύριο να είναι ψύχραιμο στην πίεση του Παναθηναϊκού, το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη νικήτρια με 92-82.

Πού κρίθηκε:

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο που άλλαξε τα πάντα, με το Λαύριο να τρέχει επιμέρους 33-17 και να παίρνει τα ηνία, τα οποία δεν άφησε ποτέ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κόζι με 18 πόντους και 6 τρίποντα, ήταν κομβικός, ειδικά στο τέλος, ενώ σπουδαίο ματς έκανε επίσης ο Ντιαλό με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και ο Μουράτος με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ αξίζει να τονιστεί πως δεν αγωνίστηκε ο βασικός σέντερ της ομάδας Σον Εβανς.

Για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιξε χωρίς τον Σέλβιν Μακ, που βρίσκεται στην Αμερική για οικογενειακούς λόγους, οι Παπαπέτρου και Νέντοβιτς είχαν από 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.