Κάτας: “Ξέραμε ότι δεν θα είναι εύκολο, εμείς χάσαμε το ματς” (videos)

Η ΑΕΚ έκανε το 1-1 στην ημιτελική σειρά με τον Παναθηναϊκό, μετά το 92-80 στο ΟΑΚΑ.

Ο Όντεντ Κάτας δεν θα μπορούσε να ήταν ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών του, την ώρα που ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν θέλησε να πει πολλά, καθώς είναι ακόμα στο… δεύτερο 10λεπτο!

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Δεν τα καταφέραμε, δεν εκτελέσαμε το πλάνο μας, ειδικά στην επίθεση. Ξέραμε ότι δεν θα είναι εύκολο. Πιστεύω ότι εμείς το χάσαμε, είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε μεγάλο βήμα για την σειρά, αλλά τώρα πρέπει να παλέψουμε.

Πρέπει να μείνουμε μαζί και να έχουμε αυτοπεποίθηση, είναι ένα ματς, πρέπει να μάθουμε πολλά από αυτό τον αγώνα. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι. Πρέπει να σταματήσουμε το τρίποντο, να προσέξουμε τα μποξ άουτ, το τρανζίσιον, το αμυντικό ριμπάουντ, να παίξουμε έξυπνα στην επίθεση και να κάνουμε δικό μας το παρκέ. Δεν θα κερδίσουμε με το ατομικό ταλέντο, αλλά σαν ομάδα.

Στο δεύτερο μέρος αμυντικά δεν ήμασταν εκεί που έπρεπε, στο κομμάτι της συγκέντρωσης. Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να «σκοτώσουμε» το παιχνίδι. Αλλά δεν παίξαμε μαζί, όπως θα έπρεπε, δεν είχαμε την αποφασιστικότητα. Ξέραμε πως αυτή η σειρά δεν θα είναι εύκολη. Τώρα η πίεση αυξάνεται σε εμάς, αλλά έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου πως θα καταφέρουμε να εμφανιστούμε όπως πρέπει για να κερδίσουμε τον τρίτο αγώνα”

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Είμαστε στο δεύτερο 10λεπτο”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

”Είμαστε στο δεύτερο 10λεπτο αυτή της σειράς, πρέπει να είναι διαφορετική η προσέγγιση όταν μιλάμε για μία σειρά. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε δεχθεί 35 πόντους από τρανζίσιον, επιθετικά ριμπάουντ και λάθη μας. Και είχαμε βάλει 6. Το βελτιώσαμε και συνεχίζουμε στο επόμενο. Όταν μπορείς να είσαι ομάδα με κανόνες οικογένειας και υπάρχει ιεραρχία και σεβασμός, όλα γίνονται”