Η ΑΕΚ στραγγάλισε τον Παναθηναϊκό κι έφερε στα ίσα την σειρά!

2021-05-21T22:09:06+00:00 2021-05-21T22:33:12+00:00.

21/May/21 22:09

macon

Η ΑΕΚ, κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών στο 1-1.

Μετά από ένα τρομερό ματς, η ΑΕΚ, κάνοντας σπουδαία δουλειά στο τέλος, πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 92-80 και έκανε το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί ακόμα και στο +15 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο, με πρωτοστάτες τους Μέικον, Γκίκα και Ματσιούλις, έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο τέλος πάτησε γκάζι, φτάνοντας την διαφορά στο τελικό +12.

Το ματς:

Μετά τα πρώτα ισορροπημένα λεπτά, η ΑΕΚ βρήκε σκορ, χάρη στην παρουσία του Ζήση, φτάνοντας στο +7 (19-12, 6’). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με ένα σερί 12-0 το σκορ έγινε 19-24, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-26.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, εκτοξεύοντας μάλιστα την διαφορά στους 15 (30-45), εκμεταλλευόμενος ένα ξέσπασμα του Αγγέλου μετά από ένα επιθετικό φάουλ εις βάρος της ΑΕΚ, με την Ένωση όμως να βρίσκει στη συνέχεια και πάλι τον ρυθμό της, μειώνοντας στο 39-47 του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι έγινε ξανά θρίλερ. Η Ένωση ροκάνιζε όλο και περισσότερο τη διαφορά, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Κατσίβελη την έβαλε και πάλι μπροστά μετά από αρκετή ώρα (59-58, 27’). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμπορεύονταν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-65.

Ο Γκίκας πήρε την ΑΕΚ πάνω του και το σκορ έγινε 74-68, όμως ο Μπρέι απάντησε άμεσα (74-73, 34’). Ο Μέικον είχε την λύση για την ΑΕΚ, με το σκορ να γίνεται 81-75, ενώ ένα σπουδαίο τρίποντο του Ζήση έκανε το σκορ 84-75 (37′). Ματσιούλις και Λοτζέσκι έστειλαν την διαφορά στους 10 (88-78, 38′) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Τελικό σκορ 92-80 και νίκη για την ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80.

Πού κρίθηκε:

Ένα επιμέρους 12-2 της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο έβαλε την Ένωση ξανά μέσα στο ματς, ενώ στο τέλος, η τρομερή άμυνα και τα μεγάλα σουτ του Ζήση και του Λοτζέσκι έκαναν την διαφορά.