Παναθηναϊκός: Ντεμπούτο Βόβορα με νίκη στο Λαύριο (videos)

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Βόβορας πήρε μία μικρή “εκδίκηση” κόντρα στο Λαύριο στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης θητείας του στον Παναθηναϊκό με 91-82, αφού το ίδιο γήπεδο πέρυσι αποτέλεσε το κύκνειο άσμα της πρώτης προπονητικής του προσπάθειας στους πράσινους.

Το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο διπλό χωρίς τους Νέντοβιτς – Παπαγιάννη, αλλά με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου, Οκάρο (ρεκόρ καριέρας σε πόντους) και Μέικον σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισαν για διαφορετικούς λόγους ο Αργύρης Πεδουλάκης και ο πράσινος πλέον Χρήστος Σερέλης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 18-2 παραμένει δεύτερος πίσω από τον Ολυμπιακό επιστρέφοντας στις νίκες, ενώ το Λαύριο με 7-14 μετράει τέσσερις σερί ήττες και ουσιαστικά έχασε τις λίγες ελπίδες για οκτάδα.

Από εδώ και πέρα ο Παναθηναϊκός επικεντρώνεται πλήρως στη Stoiximan Basket League, καθώς οι ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ολοκληρώθηκαν και τη Μεγάλη Τετάρτη θα φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ (20/4, 17:00) τη Λάρισα.

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος με Παπαπέτρου να κρατάει “ζωντανό” τον Παναθηναϊκό

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και “χτυπώντας” μέσα στη ρακέτα με Κακλαμανάκη – Περσίδη προηγήθηκε με 8-5 (στο 4′). Οι πράσινοι αντέδρασαν και με 5/9 σουτ και επιμέρους σκορ 7-2 πέρασαν μπροστά με 12-10 (στο 6′). Μουράτος και Κακλαμανάκης με 11 πόντους μαζί απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-1 και έδωσαν αέρα 10 πόντων (23-13 στο 9′) στο Λαύριο και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου ήταν ο μοναδικός που μπορούσε να δώσει επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό και φτάνοντας τους 8 πόντους μείωσε σε 30-25 (στο 14′). Η πράσινη άμυνα ήταν σαφώς καλύτερη και ο Έβανς προσφέροντας πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 32-30 (στο 16′). Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά με 39-38 (στο 18′) παρά τα 2/7 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-45 μετά από buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου.

“Ξύπνησε” και το καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει φουριόζος και με επιμέρους σκορ 13-2 από Μέικον – Παπαπέτρου πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 58-47 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι πάντως απάντησαν και μείωσαν σε 60-58 (στο 28′) με σερί 11-0, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-60 για το “τριφύλλι” μετά από νέο buzzer beater του Μέικον.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Οκάρο Ουάιτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση ανέβασε τα τρίποντα των πρασίνων στα 9/20 και τους έδωσε προβάδισμα με 76-65 (στο 33′). Πέντε λεπτά πριν το τέλος το Λαύριο μείωσε σε 79-72, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (87-77 στο 38′) και “κλείδωσε” τη νίκη. Στο τέλος το “τριφύλλι” πανηγύρισε τη νίκη με 91-82.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 45-45 και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 26-15 μέχρι το 30′ προηγήθηκε με 71-60 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ουάιτ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91.