Παναθηναϊκός: Ντεμπούτο Βόβορα με νίκη στο Λαύριο (videos)

2022-04-17T18:01:20+00:00 2022-04-17T18:22:30+00:00.

17/Apr/22 18:01

Με το δεξί ξεκίνησε η δεύτερη θητεία του Γιώργου Βόβορα στον Παναθηναϊκό και συνδυάστηκε με επιστροφή στις νίκες στη Stoiximan Basket League με 91-82 εκτός έδρας κόντρα στο Λαύριο.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Βόβορας πήρε μία μικρή “εκδίκηση” κόντρα στο Λαύριο στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης θητείας του στον Παναθηναϊκό με 91-82, αφού το ίδιο γήπεδο πέρυσι αποτέλεσε το κύκνειο άσμα της πρώτης προπονητικής του προσπάθειας στους πράσινους.

Το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο διπλό χωρίς τους ΝέντοβιτςΠαπαγιάννη, αλλά με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου, Οκάρο (ρεκόρ καριέρας σε πόντους) και Μέικον σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισαν για διαφορετικούς λόγους ο Αργύρης Πεδουλάκης και ο πράσινος πλέον Χρήστος Σερέλης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 18-2 παραμένει δεύτερος πίσω από τον Ολυμπιακό επιστρέφοντας στις νίκες, ενώ το Λαύριο με 7-14 μετράει τέσσερις σερί ήττες και ουσιαστικά έχασε τις λίγες ελπίδες για οκτάδα.

Από εδώ και πέρα ο Παναθηναϊκός επικεντρώνεται πλήρως στη Stoiximan Basket League, καθώς οι ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ολοκληρώθηκαν και τη Μεγάλη Τετάρτη θα φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ (20/4, 17:00) τη Λάρισα.

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος με Παπαπέτρου να κρατάει “ζωντανό” τον Παναθηναϊκό

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και “χτυπώντας” μέσα στη ρακέτα με Κακλαμανάκη – Περσίδη προηγήθηκε με 8-5 (στο 4′). Οι πράσινοι αντέδρασαν και με 5/9 σουτ και επιμέρους σκορ 7-2 πέρασαν μπροστά με 12-10 (στο 6′). Μουράτος και Κακλαμανάκης με 11 πόντους μαζί απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-1 και έδωσαν αέρα 10 πόντων (23-13 στο 9′) στο Λαύριο και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου ήταν ο μοναδικός που μπορούσε να δώσει επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό και φτάνοντας τους 8 πόντους μείωσε σε 30-25 (στο 14′). Η πράσινη άμυνα ήταν σαφώς καλύτερη και ο Έβανς προσφέροντας πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 32-30 (στο 16′). Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά με 39-38 (στο 18′) παρά τα 2/7 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-45 μετά από buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου.

“Ξύπνησε” και το καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει φουριόζος και με επιμέρους σκορ 13-2 από Μέικον – Παπαπέτρου πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 58-47 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι πάντως απάντησαν και μείωσαν σε 60-58 (στο 28′) με σερί 11-0, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-60 για το “τριφύλλι” μετά από νέο buzzer beater του Μέικον.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Οκάρο Ουάιτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση ανέβασε τα τρίποντα των πρασίνων στα 9/20 και τους έδωσε προβάδισμα με 76-65 (στο 33′). Πέντε λεπτά πριν το τέλος το Λαύριο μείωσε σε 79-72, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (87-77 στο 38′) και “κλείδωσε” τη νίκη. Στο τέλος το “τριφύλλι” πανηγύρισε τη νίκη με 91-82.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 45-45 και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 26-15 μέχρι το 30′ προηγήθηκε με 71-60 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ουάιτ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91.