Λαύριο: Πήρε το ντέρμπι σωτηρίας με Απόλλωνα (videos)

Μετά από ένα συναρπαστικό “θρίλερ” όπου ακόμα αποβλήθηκε και ο προπονητής του Απόλλωνα Νίκος Βετούλας το Λαύριο με την τριάδα Λάνγκεβιν, Φλαγκ και Κόουλ πήρε την σπουδαία νίκη με 74-68 και ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία την προσπάθεια παραμονής στη Basket League.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 4-12 και ένα λιγότερο ματς και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής, ενώ ο Απόλλωνας με ρεκόρ 3-14, εννιά σερί ήττες στο Πρωτάθλημα (τελευταία τον Δεκέμβριο επί Κολοσσού) και 0/9 εκτός έδρας το μόνο που κράτησε ήταν το +17 του πρώτου ματς και την ισοβαθμία.

Φλαγκ vs Βερτζ στο πρώτο μέρος και μικρό προβάδισμα για Λαύριο!

Η αστοχία των δύο ομάδων πρωταγωνίστησε στην πρώτη περίοδο με τον Απόλλωνα να παίρνει το μικρό προβάδισμα με 15-13 χάρη σε 6 πόντους του Σιλά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φλαγκ έχοντας 8 πόντους (9 ριμπάουντ) και ο Κολοβέρος 5 έκαναν 9-2 επιμέρους σκορ για το Λαύριο και το έβαλαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με +5 (22-17 στο 15′) σε ένα ματς με χαμηλό ρυθμό.

Το σκορ έγινε και 30-24 (στο 18′) με τον Φλαγκ να είναι εξαιρετικός (10π, 9ριμπ, 3ασ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 34-31 και τον Βερτζ να πρωταγωνιστεί με 15 πόντους και 3 ασίστ!

Δείτε την εκπληκτική συνεργασία του Λαυρίου και το κάρφωμα του Λάνγκεβιν

Από το το -13 και το -9 στο 35′ το έκανε “θρίλερ” ο Απόλλωνας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Κόουλ να παίρνει μπροστά επιθετικά για το Λαύριο και να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του με 45-40 (στο 25′).

Ο Λάνγκεβιν φτάνοντας τους 14 πόντους έδωσε στο Λαύριο το μεγαλύτερο προβάδισμά του με +13 (56-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Βερτζ (21 πόντους) να μειώνει σε 60-52 για τους Πατρινούς.

Δείτε τη φάση που διαμαρτυρήθηκε ο κόουτς Βετούλας, η οποία προκάλεσε την αποβολή του

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Καράμπελας με το πρώτο του καλάθι και ο Ντέιβις με 4 προσωπικούς πόντους μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 62-58 (στο 33′). Στο 35ο λεπτό Κόουλ και Γκρέι με μικρό σερί 5-0 διαμόρφωσαν το σκορ σε 67-58 και έχρισαν φαβορί για τη νίκη τους γηπεδούχους.

Ο Απόλλωνας όμως και πάλι είχε απάντηση και με τον Βερτζ να φτάνει τους 26 πόντους έκανε σπουδαίο σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με ανατροπή για το 68-67 τρία λεπτά πριν το τέλος!

Ο Νικολαΐδης με το πρώτο του τρίποντο και το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα έκανε το 70-68 και ο Λάνγκεβιν στα 32” κι ακολούθησε ένα ακόμη (δίποντο αυτή τη φορά) που έδωσε προβάδισμα με +4 (72-68) στο Λαύριο μετά από κακές επιθέσεις των Πατρινών. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη με 74-68.

Που κρίθηκε: Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 68-67 στο 37ο λεπτό, όμως το Λαύριο με καθοριστικό σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 72-68 στα 32” πριν τη λήξη και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκεβιν με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Φλαγκ με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και παρά τα 7 λάθη του ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του ματς:

Λημνιάτης: “Είχα πολύ άγχος, θα μου πέσου και άλλα μαλλιά”

Οι δηλώσεις του προπονητή του Λαυρίου στην ΕΡΤ μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του:

Δείτε το μπουγέλο των παικτών του Λαυρίου στον προπονητή τους μετά το ματς για την παρθενική του νίκη: