Λαύριο: Πήρε το ντέρμπι σωτηρίας με Απόλλωνα (videos)

2023-03-04T18:01:07+00:00 2023-03-04T20:48:05+00:00.

04/Mar/23 18:01

Το Λαύριο “λύγισε” (74-68) τον Απόλλωνα Πάτρας με κορυφαίους τους Φλαγκ, Λάνγκεβιν και Κόουλ, παρά τις προσπάθειες του εκπληκτικού Βερτζ και έκανε μεγάλο βήμα παραμονής στη Basket League στο ντεμπούτο του Γιώργου Λημνιάτη με την ομάδα της Λαυρεωτικής.

Μετά από ένα συναρπαστικό “θρίλερ” όπου ακόμα αποβλήθηκε και ο προπονητής του Απόλλωνα Νίκος Βετούλας το Λαύριο με την τριάδα Λάνγκεβιν, Φλαγκ και Κόουλ πήρε την σπουδαία νίκη με 74-68 και ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία την προσπάθεια παραμονής στη Basket League.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 4-12 και ένα λιγότερο ματς και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής, ενώ ο Απόλλωνας με ρεκόρ 3-14, εννιά σερί ήττες στο Πρωτάθλημα (τελευταία τον Δεκέμβριο επί Κολοσσού) και 0/9 εκτός έδρας το μόνο που κράτησε ήταν το +17 του πρώτου ματς και την ισοβαθμία.

Φλαγκ vs Βερτζ στο πρώτο μέρος και μικρό προβάδισμα για Λαύριο!

Η αστοχία των δύο ομάδων πρωταγωνίστησε στην πρώτη περίοδο με τον Απόλλωνα να παίρνει το μικρό προβάδισμα με 15-13 χάρη σε 6 πόντους του Σιλά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φλαγκ έχοντας 8 πόντους (9 ριμπάουντ) και ο Κολοβέρος 5 έκαναν 9-2 επιμέρους σκορ για το Λαύριο και το έβαλαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με +5 (22-17 στο 15′) σε ένα ματς με χαμηλό ρυθμό.

Το σκορ έγινε και 30-24 (στο 18′) με τον Φλαγκ να είναι εξαιρετικός (10π, 9ριμπ, 3ασ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 34-31 και τον Βερτζ να πρωταγωνιστεί με 15 πόντους και 3 ασίστ!

Δείτε την εκπληκτική συνεργασία του Λαυρίου και το κάρφωμα του Λάνγκεβιν

Από το το -13 και το -9 στο 35′ το έκανε “θρίλερ” ο Απόλλωνας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Κόουλ να παίρνει μπροστά επιθετικά για το Λαύριο και να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του με 45-40 (στο 25′).

Ο Λάνγκεβιν φτάνοντας τους 14 πόντους έδωσε στο Λαύριο το μεγαλύτερο προβάδισμά του με +13 (56-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Βερτζ (21 πόντους) να μειώνει σε 60-52 για τους Πατρινούς.

Δείτε τη φάση που διαμαρτυρήθηκε ο κόουτς Βετούλας, η οποία προκάλεσε την αποβολή του

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Καράμπελας με το πρώτο του καλάθι και ο Ντέιβις με 4 προσωπικούς πόντους μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 62-58 (στο 33′). Στο 35ο λεπτό Κόουλ και Γκρέι με μικρό σερί 5-0 διαμόρφωσαν το σκορ σε 67-58 και έχρισαν φαβορί για τη νίκη τους γηπεδούχους.

Ο Απόλλωνας όμως και πάλι είχε απάντηση και με τον Βερτζ να φτάνει τους 26 πόντους έκανε σπουδαίο σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με ανατροπή για το 68-67 τρία λεπτά πριν το τέλος!

Ο Νικολαΐδης με το πρώτο του τρίποντο και το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα έκανε το 70-68 και ο Λάνγκεβιν στα 32” κι ακολούθησε ένα ακόμη (δίποντο αυτή τη φορά) που έδωσε προβάδισμα με +4 (72-68) στο Λαύριο μετά από κακές επιθέσεις των Πατρινών. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη με 74-68.

Που κρίθηκε: Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 68-67 στο 37ο λεπτό, όμως το Λαύριο με καθοριστικό σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 72-68 στα 32” πριν τη λήξη και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκεβιν με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Φλαγκ με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και παρά τα 7 λάθη του ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του ματς:

Λημνιάτης: “Είχα πολύ άγχος, θα μου πέσου και άλλα μαλλιά”

Οι δηλώσεις του προπονητή του Λαυρίου στην ΕΡΤ μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του:

Δείτε το μπουγέλο των παικτών του Λαυρίου στον προπονητή τους μετά το ματς για την παρθενική του νίκη: