Άρης: Με την αύρα του Γκάλη και σούπερ επίθεση κέρδισε τον Προμηθέα! (videos)

Σε μία βραδιά με έντονο το “άρωμα” του παρελθόντος λόγω Νίκου Γκάλη και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές ο Άρης κέρδισε στη Θεσσαλονίκη με 95-79 τον Προμηθέα Πάτρας και έκλεισε με νίκη τη φετινή κανονική περίοδο της Basket League.

Άρης: Αποθεώθηκε ο Γκάλης και η ομάδα που κατέκτησε το Super Cup του ’86 (video)

Πλέον ο Άρης με ρεκόρ 11-11 προκρίθηκε ως 8ος στα playoffs και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας, ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 12-10 κατέλαβε την πέμπτη θέση και θα παίξει στους “8” επίσης με μειονέκτημα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Σούπερ στην επίθεση ο Άρης και με διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και προηγήθηκε με 19-9 (στο 7′) έχοντας 7/11 σουτ και 6 ασίστ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 28-17 και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουλμπόκα προσπαθούσε να αλλάξει τις ισορροπίες στο παρκέ για τον Προμηθέα, αλλά η επίθεση του Άρη λειτουργούσε καλά με εκφραστή τον Νότε και το σκορ ήταν 43-34 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-40 και την τριάδα Τολιόπουλου, Γκούντγουϊν και Νότε να έχει 35 πόντους!

Το μεγάλο τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ

“Καθάρισε” το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τα κίτρινα τρίποντα να φτάνουν τα 7/13 και τη διαφορά για πρώτη φορά να πηγαίνει στο +17 (63-46 στο 25′).

Το σκορ έγινε και 68-49 (στο 27′) με Τολιόπουλο και Γκούντγουϊν να είναι εξαιρετικοί και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 76-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και παρά τις προσπάθειες των Πατρινών ο Άρης κρατούσε ένα προβάδισμα νίκης με 81-65 (στο 35′).

Ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο 37ο λεπτό σε 83-75 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς με τον Τόμασον να ξεχωρίζει, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι “άντεξαν” και πήραν τη νίκη με 95-79.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Άρης σκόραρε 25 πόντους και το +11 του ημιχρόνου το έκανε +19 στο 30′ (76-57) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκούντγουϊν με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Τολιόπουλος με 16 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79