Άρης: Με την αύρα του Γκάλη και σούπερ επίθεση κέρδισε τον Προμηθέα! (videos)

2023-04-09T16:44:02+00:00 2023-04-09T17:47:20+00:00.

09/Apr/23 16:44

Ο Άρης έκλεισε με νίκη με 95-79 στην έδρα του επί του Προμηθέα την κανονική περίοδο της Basket League σε μία μέρα γιορτής με πρωταγωνιστή τον Γκάλη και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των playoffs τον Ολυμπιακό, ενώ οι Πατρινοί θα δώσουν σπουδαίες “μάχες” με τον ΠΑΟΚ.

Σε μία βραδιά με έντονο το “άρωμα” του παρελθόντος λόγω Νίκου Γκάλη και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές ο Άρης κέρδισε στη Θεσσαλονίκη με 95-79 τον Προμηθέα Πάτρας και έκλεισε με νίκη τη φετινή κανονική περίοδο της Basket League.

Άρης: Αποθεώθηκε ο Γκάλης και η ομάδα που κατέκτησε το Super Cup του ’86 (video)

Πλέον ο Άρης με ρεκόρ 11-11 προκρίθηκε ως 8ος στα playoffs και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας, ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 12-10 κατέλαβε την πέμπτη θέση και θα παίξει στους “8” επίσης με μειονέκτημα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Σούπερ στην επίθεση ο Άρης και με διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και προηγήθηκε με 19-9 (στο 7′) έχοντας 7/11 σουτ και 6 ασίστ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 28-17 και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουλμπόκα προσπαθούσε να αλλάξει τις ισορροπίες στο παρκέ για τον Προμηθέα, αλλά η επίθεση του Άρη λειτουργούσε καλά με εκφραστή τον Νότε και το σκορ ήταν 43-34 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-40 και την τριάδα Τολιόπουλου, Γκούντγουϊν και Νότε να έχει 35 πόντους!

Το μεγάλο τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ

“Καθάρισε” το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τα κίτρινα τρίποντα να φτάνουν τα 7/13 και τη διαφορά για πρώτη φορά να πηγαίνει στο +17 (63-46 στο 25′).

Το σκορ έγινε και 68-49 (στο 27′) με Τολιόπουλο και Γκούντγουϊν να είναι εξαιρετικοί και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 76-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και παρά τις προσπάθειες των Πατρινών ο Άρης κρατούσε ένα προβάδισμα νίκης με 81-65 (στο 35′).

Ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο 37ο λεπτό σε 83-75 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς με τον Τόμασον να ξεχωρίζει, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι “άντεξαν” και πήραν τη νίκη με 95-79.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Άρης σκόραρε 25 πόντους και το +11 του ημιχρόνου το έκανε +19 στο 30′ (76-57) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκούντγουϊν με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Τολιόπουλος με 16 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79