Προμηθέας: Ματσάρα στη Πάτρα και τέλος το αήττητο του Περιστερίου! (vids)

BASKET LEAGUE / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα φανταστικό ματς στη Πάτρα, ο Προμηθέας κατάφερε να κερδίσει με 64-60 το Περιστέρι και να το υποχρεώσει στη πρώτη του φετινή ήττα στη Basket League! Στο 5-1 πλέον και οι δύο ομάδες.

Φανταστικός το ντεμπούτο του εντός των συνόρων ο Τζέραλντ Ρόμπινσον, άστοχος μέχρι το κρισιμότερο σουτ ο Μπαμπ, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, με το πάθος και την αποφασιστικότητα να ξεχειλίζουν. Ενδεικτικά τα ποσοστά… αστοχίας (21/62 σουτ ο Προμηθέας, 20/58 το Περιστέρι)!

Για την 7η αγωνιστική, ο Προμηθέας ταξιδεύει στο Ρέθυμνο (16/11, 15:45), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (17/11, 16:45).

H εξέλιξη: Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του από τη πρώτη στιγμή. Το Περιστέρι ήταν ελαφρώς καλύτερο , παρά τις απουσίες (Μόρισον, Σαλούστρος), αλλά και τα μικροπροβλήματα των Βασικόπουλου-Ξανθόπουλου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Λάνγκστον Χολ και Ολεξάντρ Λίποβιι έδωσαν το σύνθημα για την αντεπίθεση και ο Προμηθέας, απόντος του Δημήτρη Αγραβάνη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-16.

Ο ρυθμός, σε συνδυασμό με τη φοβερή ατμόσφαιρα στο ”Δ. Τόφαλος”, απογείωσαν το ματς, με τους γηπεδούχους να 32-27, Στίβεν Γκρέι, Μόζες Κίνγκσλεϊ και Γάιος Σκορδίλης έκαναν τη ζημιά για το σερί 6-0 (32-33 στο 16′). Λεωνίδας Κασελάκης και Χολ ανέβασαν στροφές, για το 38-33, για το νέο 6-0, αυτή τη φορά του Προμηθέα, με τα”γκολ-φάουλ” να δίνουν και να παίρνουν! Οι Περιστεριώτες επέστρεψαν και πάλι με σερί για το 38-38, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο.

”Μίλησαν” οι άμυνες και ο… Μπαμπ!

Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τον ρυθμό να παραμένει πρωταγωνιστής, όχι όμως και η ευστοχία. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 40-43 στο 24′, με τον Προμηθέα να επιμένει από τα 6,75μ. και να ισοφαρίζει σε 43-43 με τον νεοαποκτηθέντα Τζέραλντ Ρόμπινσον, το τρίποντο όμως δεν ήταν σύμμαχος των Πατρινών (8/29). Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο, το Περιστέρι προηγήθηκε με 43-47 και ο Ρόμπινσον ”χτύπησε” πάλι από μακριά (46-47 στο 28′) για το 3ο του τρίποντο σε 4 προσπάθειες, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 2:40′, με το δεκάλεπτο να έχει μόλις 17 συνολικά πόντους (8-9)!

Το νευρικό παιχνίδι παρέμεινε, όμως το πάθος, ειδικά από τη πλευρά του Προμηθέα φάνηκε στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ρόμπινσον ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ έδωσε βοήθειες και στην επίθεση. Έτσι, το Περιστέρι έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 4′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 51-51 στο 35′, με τον Κώστα Γόντικα να δίνει εκ νέου το προβάδισμα με 1/2 βολές.

O Οκτάβιους Έλις έδωσε το προβάδισμα, ο Γκρέι έφερε νέα ισοπαλία (53-53), με τους Κρις Μπαμπ και Ουίλ Χάτσερ με εκατέρωθεν τρίποντα να κάνουν το 56-56 στο 37′. Ο Έλις εξελίχθηκε σε παράγοντα ”Χ” των Πατρινών, ο Κίνγκσλεϊ μείωσε εκ νέου σε 59-58 στο -1:30′. Με 1′ να απομένει, ο Γκρέι έκανε το 59-60 με 2/2 βολές, με τον άστοχο Κρις Μπαμπ (1/6 μέχρι τότε) να ευστοχεί σε τρίποντο για το 62-60 (-47”). Το Περιστέρι αστόχησε στην επίθεσή του και ο Προμηθέας πήρε +4 με 2/2 βολές του Ρόμπισον και στα 12” που απέμειναν δεν άλλαξε τίποτα, για τη μεγάλη νίκη των γηπεδούχων.

Πού κρίθηκε: Το μεγάλο τρίποντο του Μπαμπ για το 62-60 στο -48” ήταν η φάση της αναμέτρησης, με το 2/2 του Ρόμπινσον στο -12” να σφραγίζει τη νίκη για τον Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Τζέραλντ Ρόμπινσον με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ 9 με 6 ασίστ είχε ο Λάνγκστον Χολ και 8 ο Λεωνίδας Κασελάκης. Το… σουτ της νίκης ο Κρις Μπαμπ με 6 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ, σημαντική και η συνεισφορά του Οκτάβιους Έλις με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Προσπάθησε, αλλά δεν πανηγύρισαν οι Ουίλ Χάτσερ με 11 πόντους-4 ασίστ και Στίβεν Γκρέι με 9 πόντους, ενώ 10 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μόζες Κίνγκσλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60