Προμηθέας: Ματσάρα στη Πάτρα και τέλος το αήττητο του Περιστερίου! (vids)

2019-11-02T18:44:47+00:00 2019-11-02T18:54:27+00:00.

02/Nov/19 18:44

BASKET LEAGUE / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Προμηθέας και Περιστέρι έδωσαν τα πάντα στο μεγάλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, με τον πρώτο στο τέλος να είναι πιο εύστοχος και να παίρνει τελικά τη νίκη. Ρόμπινσον και Μπαμπ σταμάτησαν το αήττητο των Περιστεριωτών.

Μετά από ένα φανταστικό ματς στη Πάτρα, ο Προμηθέας κατάφερε να κερδίσει με 64-60 το Περιστέρι και να το υποχρεώσει στη πρώτη του φετινή ήττα στη Basket League! Στο 5-1 πλέον και οι δύο ομάδες.

Φανταστικός το ντεμπούτο του εντός των συνόρων ο Τζέραλντ Ρόμπινσον, άστοχος μέχρι το κρισιμότερο σουτ ο Μπαμπ, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, με το πάθος και την αποφασιστικότητα να ξεχειλίζουν. Ενδεικτικά τα ποσοστά… αστοχίας (21/62 σουτ ο Προμηθέας, 20/58 το Περιστέρι)!

Για την 7η αγωνιστική, ο Προμηθέας ταξιδεύει στο Ρέθυμνο (16/11, 15:45), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (17/11, 16:45).

H εξέλιξη: Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του από τη πρώτη στιγμή. Το Περιστέρι ήταν ελαφρώς καλύτερο , παρά τις απουσίες (Μόρισον, Σαλούστρος), αλλά και τα μικροπροβλήματα των Βασικόπουλου-Ξανθόπουλου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Λάνγκστον Χολ και Ολεξάντρ Λίποβιι έδωσαν το σύνθημα για την αντεπίθεση και ο Προμηθέας, απόντος του Δημήτρη Αγραβάνη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-16.

Ο ρυθμός, σε συνδυασμό με τη φοβερή ατμόσφαιρα στο ”Δ. Τόφαλος”, απογείωσαν το ματς, με τους γηπεδούχους να 32-27, Στίβεν Γκρέι, Μόζες Κίνγκσλεϊ και Γάιος Σκορδίλης έκαναν τη ζημιά για το σερί 6-0 (32-33 στο 16′). Λεωνίδας Κασελάκης και Χολ ανέβασαν στροφές, για το 38-33, για το νέο 6-0, αυτή τη φορά του Προμηθέα, με τα”γκολ-φάουλ” να δίνουν και να παίρνουν! Οι Περιστεριώτες επέστρεψαν και πάλι με σερί για το 38-38, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο.

”Μίλησαν” οι άμυνες και ο… Μπαμπ!

Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τον ρυθμό να παραμένει πρωταγωνιστής, όχι όμως και η ευστοχία. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 40-43 στο 24′, με τον Προμηθέα να επιμένει από τα 6,75μ. και να ισοφαρίζει σε 43-43 με τον νεοαποκτηθέντα Τζέραλντ Ρόμπινσον, το τρίποντο όμως δεν ήταν σύμμαχος των Πατρινών (8/29). Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο, το Περιστέρι προηγήθηκε με 43-47 και ο Ρόμπινσον ”χτύπησε” πάλι από μακριά (46-47 στο 28′) για το 3ο του τρίποντο σε 4 προσπάθειες, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 2:40′, με το δεκάλεπτο να έχει μόλις 17 συνολικά πόντους (8-9)!

Το νευρικό παιχνίδι παρέμεινε, όμως το πάθος, ειδικά από τη πλευρά του Προμηθέα φάνηκε στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ρόμπινσον ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ έδωσε βοήθειες και στην επίθεση. Έτσι, το Περιστέρι έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 4′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 51-51 στο 35′, με τον Κώστα Γόντικα να δίνει εκ νέου το προβάδισμα με 1/2 βολές.

O Οκτάβιους Έλις έδωσε το προβάδισμα, ο Γκρέι έφερε νέα ισοπαλία (53-53), με τους Κρις Μπαμπ και Ουίλ Χάτσερ με εκατέρωθεν τρίποντα να κάνουν το 56-56 στο 37′. Ο Έλις εξελίχθηκε σε παράγοντα ”Χ” των Πατρινών, ο Κίνγκσλεϊ μείωσε εκ νέου σε 59-58 στο -1:30′. Με 1′ να απομένει, ο Γκρέι έκανε το 59-60 με 2/2 βολές, με τον άστοχο Κρις Μπαμπ (1/6 μέχρι τότε) να ευστοχεί σε τρίποντο για το 62-60 (-47”). Το Περιστέρι αστόχησε στην επίθεσή του και ο Προμηθέας πήρε +4 με 2/2 βολές του Ρόμπισον και στα 12” που απέμειναν δεν άλλαξε τίποτα, για τη μεγάλη νίκη των γηπεδούχων.

Πού κρίθηκε: Το μεγάλο τρίποντο του Μπαμπ για το 62-60 στο -48” ήταν η φάση της αναμέτρησης, με το 2/2 του Ρόμπινσον στο -12” να σφραγίζει τη νίκη για τον Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Τζέραλντ Ρόμπινσον με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ 9 με 6 ασίστ είχε ο Λάνγκστον Χολ και 8 ο Λεωνίδας Κασελάκης. Το… σουτ της νίκης ο Κρις Μπαμπ με 6 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ, σημαντική και η συνεισφορά του Οκτάβιους Έλις με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Προσπάθησε, αλλά δεν πανηγύρισαν οι Ουίλ Χάτσερ με 11 πόντους-4 ασίστ και Στίβεν Γκρέι με 9 πόντους, ενώ 10 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μόζες Κίνγκσλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60