Σάντρο Τζεντίλε: Αποβλήθηκε και πήγε να… χυμήξει στους διαιτητές (Video)

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού που παίζει πλέον στην ιστορική – αλλά προτελευταία στη βαθμολογία- Βαρέζε, εκνευρίστηκε από ένα φάουλ που δόθηκε εις βάρος του και δέχτηκε τεχνική ποινή.

Αμέσως αντέδρασε και χωρίς … καθυστέρηση οι διαιτητές τον χρέωσαν και με δεύτερο “Τ”, με αποτέλεσμα να αποβληθεί αυτόματα. Ο Τζεντίλε πήγε να χυμήξει στον διαιτητή που του έδωσε τη δεύτερη τεχνική ποινή και μπήκε στη μέση ο συμπαίκτης του Τζέιλεν Τζόουνς, προκειμένου να τον γλιτώσει από τα χειρότερα.

Ο Τζεντίλε έφυγε από το ματς έχοντας πετύχει μόλις τρεις πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής κι ενώ το παιχνίδι είχε φτάσει στο 23ο λεπτό. Η Βαρέζε ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους, αλλά από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Τζεντίλε, γύρισε την κατάσταση και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως η φιλοξενούμενη Νάπολι – 3η στη βαθμολογία πίσω από την Αρμάνι και τη Βίρτους- κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με επί μέρους σκορ 15-6 και τελικό 98-89 (Τζέισον Ριτς 31π. -Εγκμπόνου 23).

Ο Τζεντίλε κάνει μία καλή σεζόν ως τώρα σε 11 συμμετοχές, μετρώντας 14,0 πόντους σε 29 λεπτά μέσο όρο συμμετοχής, αλλά με μόλις 21,6% από το τρίποντο σε 3,4 προσπάθειες ανά αγώνα.