Σάντρο Τζεντίλε: Αποβλήθηκε και πήγε να… χυμήξει στους διαιτητές (Video)

2021-12-13T12:03:01+00:00 2021-12-13T17:00:46+00:00.

13/Dec/21 12:03

Ο Σάντρο Τζεντίλε πήγε να χυμήξει στους διαιτητές μετά τη δεύτερη τεχνική ποινή που δέχτηκε και την αποβολή του από το παιχνίδι της Βαρέζε με τη Νάπολι για την ιταλική λίγκα, που βρήκε νικήτρια τη δεύτερη στην παράταση…

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού που παίζει πλέον στην ιστορική – αλλά προτελευταία στη βαθμολογία- Βαρέζε, εκνευρίστηκε από ένα φάουλ που δόθηκε εις βάρος του και δέχτηκε τεχνική ποινή.

Αμέσως αντέδρασε και χωρίς … καθυστέρηση οι διαιτητές τον χρέωσαν και με δεύτερο “Τ”, με αποτέλεσμα να αποβληθεί αυτόματα. Ο Τζεντίλε πήγε να χυμήξει στον διαιτητή που του έδωσε τη δεύτερη τεχνική ποινή και μπήκε στη μέση ο συμπαίκτης του Τζέιλεν Τζόουνς, προκειμένου να τον γλιτώσει από τα χειρότερα.

Ο Τζεντίλε έφυγε από το ματς έχοντας πετύχει μόλις τρεις πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής κι ενώ το παιχνίδι είχε φτάσει στο 23ο λεπτό. Η Βαρέζε ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους, αλλά από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Τζεντίλε, γύρισε την κατάσταση και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως η φιλοξενούμενη Νάπολι – 3η στη βαθμολογία πίσω από την Αρμάνι και τη Βίρτους- κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με επί μέρους σκορ 15-6 και τελικό 98-89 (Τζέισον Ριτς 31π. -Εγκμπόνου 23).

Ο Τζεντίλε κάνει μία καλή σεζόν ως τώρα σε 11 συμμετοχές, μετρώντας 14,0 πόντους σε 29 λεπτά μέσο όρο συμμετοχής, αλλά με μόλις 21,6% από το τρίποντο σε 3,4 προσπάθειες ανά αγώνα.