Λέικερς: Ντέιβις και ΛεΜπρόν κυριάρχησαν των ελλιπών Σίξερς (Video)

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τους Εμπίντ, Σίμονς και Τζος Ρίτσαρντσον- τριών εκ των πλέον βασικών τους “μοχλών” – αλλά προέβαλλαν αντίσταση στο Λος Άντζελες. Δεν άντεξαν όμως στο “σφυροκόπημα” του Ντέιβις στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο “μονόφρυδος” πέτυχε τους 19 πόντους του (με 7/7 σουτ και τρία τρίποντα) κι οδήγησε την ομάδα του σε ένα επί μέρους 37-19.

Οι Σίξερς είχαν προηγηθεί με πέντε στην πρώτη περίοδο, προσπάθησαν να μειώσουν στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας ως το -8, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω.

Ο Ντέιβις είχε 37 με 13/19 σουτ και 4/5 τρίποντα (13 ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα), ενώ ο “Βασιλιάς” τέλειωσε τον αγώνα με 22 (9/16 σουτ), 14 ασίστ, επτά ριμπάουντ και δύο μπλοκ. Ο επόμενος σκόρερ των Λέικερς αριθμητικά ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 11. Έργο του διδύμου λοιπόν.

Οι Λέικερς πέτυχαν την ένατη νίκη τους στα δέκα τελευταία παιχνίδια, μειώνοντας την απόσταση τους από τους Μπακς του Γιάννη στις 4,5 νίκες.

Ο Γκλεν Ρόμπινσον που έκανε μία καλή σεζόν με τους αποδεκατισμένους Ουόριορς πριν μετακομίσει στη “Φίλι”, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 25 πόντους (10/15 σουτ), ενώ ο Τομπάιας Χάρις πρόσθεσε 18. Οι Σίξερς αδυνατούν να κερδίσουν εκτός έδρας, μετρώντας πλέον εννιά σερί ήττες από τις 20 Ιανουαρίου! Έχουν ρεκόρ 9-23 μακριά από τη Φιλαδέλφεια και 28-2 εντός!

Έπεσαν στην 6η θέση, δυόμισι νίκες πλέον πίσω από την τετράδα και τους Χιτ με 20 ματς να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου.