ΝΒΑ: Οι 36 του φοβερού Γιάννη δεν έφταναν κατά των Ρόκετς (Video)

Ο Γιάννης μέτρησε 36 πόντους με 14/25 σουτ (2/5 τρίποντα) και 6/9 βολές, ενώ ολοκλήρωσε το νταμπλ νταμπλ με 18 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του!

Παρόλα αυτά όμως, οι Ρόκετς νίκησαν σε ένα παιχνίδι που με 61 προσπάθειες για τρεις πόντους, ισοφάρισαν το ρεκόρ ιστορίας του ΝΒΑ.

Ο Ράασελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 31 πόντους (36ο συνεχόμενο ματς με +20 πόντους) κι ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 24 (3/12τρ.), αλλά κινήθηκε κοντά στο quartable double καθώς είχε επίσης επτά ριμπάουντ, επτά ασίστ και έξι κλεψίματα!

Όλοι οι παίκτες των Ρόκετς που αγωνίστηκαν (8) πέτυχαν τρίποντο, οι έξι με +3 έκαστος και 21 συνολικά στις 61 προσπάθειες, με τον Ντάνουελ Χάουζ να κάνει μεγάλη ζημιά με 4/8 και 16 πόντους (Κόβινγκτον, Χάρντεν, Τάκερ, Τζεφ Γκριν και ΜακΛέμορ από 3),

Η άμυνα όμως έδωσε- παραδόξως- τη νίκη στους Ρόκετς.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 112-104 με τρία λεπτά να απομένουν το χρονόμετρο. Οι Ρόκετς όμως πέτυχαν ένα 9-0 μέσα σε ένα λεπτό χάρη σε κλέψιμο του Τάκερ και ένα μπλοκ του Χάρντεν στον Γιάννη.

Με δύο βολές του Ουέστμπρουκ έμειναν στον πόντο αλλά ο Γιάννης έδωσε προβάδισμα με λέι απ (116-115).

Ο Ρας έβαλε άλλες δύο κι ο Χάουζ έκλεψε την μπάλα και με ένα ζευγάρι εύστοχων από τη γραμμή έκανε 119-116. Με 14” να απομένουν, ο Μίντλετον (27 πόντοι με 3/8 τρίποντα) πήρε την προσπάθεια χωρίς επιτυχία κι οι Ρόκετς έτσι πήραν τη νίκη.

Προφανώς δεν προκαλεί πρόβλημα στους Μπακς που θέλουν μία νίκη για να πάρουν οριστικά την πρώτη θέση στην Ανατολή, όση σημασία και να έχει αυτό στη “φούσκα”.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε μία ντουζίνα ριμπάουντ, αλλά κανείς άλλος παίκτης του Μιλγουόκι δεν έβαλε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Μπακς έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Έρικ Μπλέντσο.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τι έγινε στη σπουδαία αναμέτρηση.