Τρομεροί Σέλτικς ισοπέδωσαν τους Μπακς στο Μιλγουόκι κι έστειλαν μήνυμα-playoff (Video)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

O Tζέισον Τέιτουμ πέτυχε 40 πόντους σε μία συγκλονιστική εμφάνιση με 8/10 τρίποντα και 8/8 βολές , ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 30 με 13/20 σουτ!
Οι Σέλτικς είχαν 22/43 τρίποντα και τώρα πλησίασαν τους Μπακς στα δύο παιχνίδια κι όλα μπορεί να αλλάξουν υπέρ τους, αφού έχουν και την ισοβαθμία μαζί τους με 2-1 νίκες στα μεταξύ τους ματς φέτος.

Οι δύο σταρ των Σέλτικς έπαιξαν 31 και 32 λεπτά αντίστοιχα, αφού δεν χρειάστηκε περισσότερο η αρωγή τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους, σαφώς πιο κάτω από τα συνηθισμένα του νούμερα, αλλά ουσιαστικά ήταν ο μόνος που προσπάθησε πραγματικά για τους Μπακς.

Δεν έπαιξε, μάλιστα, παρά μόνο 25 λεπτά αφού η διαφορά είχε ξεφύγει από νωρίς για τους φιλοξενούμενους Σέλτικς.

Ο Γιάννης πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο. Από το +8 της πρώτης, οι Σέλτικς πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους 41-21 απογείωσαν τη διαφορά στους 28 πόντους, από όπου δεν υπήρχε επιστροφή για τους Μπακς και ειδικά έτσι όπως έπαιζαν.

Ο Μάρκους Σμαρτ 10 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ από 14 έβαλαν ο Μάλκομ Μπρόγκντον και ο Αλ Χόρφορντ.

Ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 13 πόντους με 5/13 σουτ, ο Μπόμπι Πόρτις έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ με τον Μπρουκ Λόπεζ έκαναν κακό παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν.

Ο All Star πόιντ γκαρντ έμεινε στους έξι πόντους με 2/8 σουτ και έπαιξε 24 λεπτά, ενώ ο έμπειρος σέντερ έβαλε οκτώ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε οκτώ λεπτά και είχε έναν πόντο στο ενεργητικό του με 1/4 βολές πριν αποβληθεί.