Τρομεροί Σέλτικς ισοπέδωσαν τους Μπακς στο Μιλγουόκι κι έστειλαν μήνυμα-playoff (Video)

2023-03-31T07:10:39+00:00 2023-03-31T12:56:12+00:00.

31/Mar/23 07:10

TatumJayson_Celtics_Bucks

Οι Σέλτικς ισοπέδωσαν τους Μπακς με 140-99 μέσα στο Μιλγουόκι και ανανέωσαν το ενδιαφέρον για την 1η θέση στην Ανατολή και το ΝΒΑ με μόλις πέντε παιχνίδια να απομένουν για τη λήξη της κανονικής περιόδου!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

O Tζέισον Τέιτουμ πέτυχε 40 πόντους σε μία συγκλονιστική εμφάνιση με 8/10 τρίποντα και 8/8 βολές , ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 30 με 13/20 σουτ!
Οι Σέλτικς είχαν 22/43 τρίποντα και τώρα πλησίασαν τους Μπακς στα δύο παιχνίδια κι όλα μπορεί να αλλάξουν υπέρ τους, αφού έχουν και την ισοβαθμία μαζί τους με 2-1 νίκες στα μεταξύ τους ματς φέτος.

Οι δύο σταρ των Σέλτικς έπαιξαν 31 και 32 λεπτά αντίστοιχα, αφού δεν χρειάστηκε περισσότερο η αρωγή τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους, σαφώς πιο κάτω από τα συνηθισμένα του νούμερα, αλλά ουσιαστικά ήταν ο μόνος που προσπάθησε πραγματικά για τους Μπακς.

Δεν έπαιξε, μάλιστα, παρά μόνο 25 λεπτά αφού η διαφορά είχε ξεφύγει από νωρίς για τους φιλοξενούμενους Σέλτικς.

Ο Γιάννης πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο. Από το +8 της πρώτης, οι Σέλτικς πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους 41-21 απογείωσαν τη διαφορά στους 28 πόντους, από όπου δεν υπήρχε επιστροφή για τους Μπακς και ειδικά έτσι όπως έπαιζαν.

Ο Μάρκους Σμαρτ 10 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ από 14 έβαλαν ο Μάλκομ Μπρόγκντον και ο Αλ Χόρφορντ.

Ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 13 πόντους με 5/13 σουτ, ο Μπόμπι Πόρτις έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ με τον Μπρουκ Λόπεζ έκαναν κακό παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν.

Ο All Star πόιντ γκαρντ έμεινε στους έξι πόντους με 2/8 σουτ και έπαιξε 24 λεπτά, ενώ ο έμπειρος σέντερ έβαλε οκτώ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε οκτώ λεπτά και είχε έναν πόντο στο ενεργητικό του με 1/4 βολές πριν αποβληθεί.